Minister Susko o schválení novely: Zmeny nás vracajú zo stredoveku do modernej doby. Zákon bol príliš prísny

Zásadné zmeny trestnej politiky štátu vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej Európy. Myslí si to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer), ktorý spoločne s ostatnými poslancami Smeru komentoval štvrtkové schválenie vládnej novely trestných kódexov. Zároveň sa poďakoval poslancom koalície za to, že nepodľahli tlaku opozície. Trestný zákon podľa jeho slov pretavili do moderného trestného práva tým, že sa dal dôraz na alternatívne tresty a prevýchovu páchateľov. Susko je presvedčený, že zákon bol doteraz príliš prísny.

09.02.2024 13:21
susko, gašpar Foto: ,
Minister spravodlivosti Boris Susko a poslanec Tibor Gašpar (obaja Smer).
debata (88)

„Máme druhé najvyššie, alebo ak nie aj najvyššie trestné sadzby v celej Európe,“ povedal. Minister zopakoval, že na základe schválených zmien zaniká Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ako samostatný organizačný útvar generálnej prokuratúry (GP) a všetky kompetencie prevezme generálna prokuratúra.

Video
Boris Susko: Zmeny trestnej politiky vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej doby

ÚŠP sa ruší

Prokurátori ÚŠP zostanú prokurátormi GP a ďalej budú dozorovať tie veci, ktoré sú už podané obžaloby, resp. sú tesne pred podaním obžaloby. Ostatné veci sa rozdelia na jednotlivé krajské a okresné prokuratúry. Táto zmena sa podľa ministra udiala z dôvodu, že „tu prichádzalo k masívnemu porušovaniu ľudských práv a slobôd práve pod dozorom ÚŠP, na čo poukazovala aj petícia 400 právnikov za právny štát“.

opozícia, ženy, števulová, holečková Čítajte viac Odkaz opozičných poslankýň vláde: Sme nahnevané, nepremlčíte nás. Poslanca Smeru vyzvali, aby sa ženám ospravedlnil

Žiadne konanie sa podľa Suska nepreruší alebo nezastaví. „Všetky kompetencie prevezme GP, prokurátori budú naďalej dozorovať veci, v ktorých sú podané obžaloby alebo sú tesne pred podaním,“ uviedol.

Premlčacie lehoty sú v poriadku

Čo sa týka premlčacích lehôt, tie podľa Suska skrátili v celom Trestnom zákone Susko hovorí, že skrátili premlčanie lehoty v celom trestnom zákone – argumentuje tým, že sa tak vyvinie tlak na vyšetrovanie trestných činov, aby boli trestné skutky čím skôr potrestané. Suska mrzí, že sa pri skrátenej premlčacej lehoty v prípade znásilnení vyvoláva strach v občanoch a začali sa šíriť polopravdy. Tvrdí, že sa skrátená premlčacia lehota prispôsobila okolitým štátom, tak „ako je to úplne štandardné a normálne“.

Video
Tibor Gašpar k novele Trestného zákona
fico Čítajte viac Poslanci schválili novelu Trestného zákona. Politológ: je to návrat do noci, ktorá stvorila Fica

Skrátenú premlčaciu dobu na 10 rokov považuje za dobrú a podľa neho je úplne v poriadku, pretože po takom čase je podľa neho prakticky nemožné získať dôkazy potrebné pre vyšetrovanie. „Po desiatich rokoch je problematické dokázať spáchanie trestného činu, lebo nie je možné dodať vecné dôkazy, biologické materiály,“ povedal.

To, čo zaznelo včera od opozície v parlamente, je podľa neho hra s emóciami. Ide len o harmonizáciu premlčacích lehôt, pričom ako príklad uviedol Rakúsko či Česko. Opozícia podľa neho argumentovala „emočne“. „Je to absolútne vytrhnuté z kontextu,“ povedal. Podľa poslankyne Smeru Jany Vaľovej majú ženy skutok nahlásiť čím skôr. „My nebudeme kričať, ženy potrebujú odbornú radu,“ povedala. Tvrdí, že poslankyne Smeru nechceli urobiť samostatnú tlačovku k skrátenej premlčacej lehote, lebo sa nechceli zapájať do politického boja, ktorý si obete nezaslúžia.

© Autorské práva vyhradené

88 debata chyba
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #Úrad špeciálnej prokuratúry #Boris Susko