Prvým je podľa Šutaja Eštoka prijatie 285 migrantov ročne. „ V prípade odmietnutia to budeme musieť kompenzovať vo výške 20-tisíc eur za jedného z migrantov, čo predstavuje celkovú sumu 5,7 milióna eur," zdôraznil minister.
V prípade nesúhlasu bude podľa neho možnosť uloženia pokuty alebo inej formy kompenzácie, napríklad formou poskytnutia techniky alebo odborníkov, s čím podľa ministra SR tiež nesúhlasí. „Výber možnosti kompenzácie je totiž úzky a privítali by sme širšie možnosti ako napríklad vo forme humanitárnej pomoci, či pomoci na mieste, kde tá migrácia vzniká – takzvaná pomoc tretím krajinám," skonštatoval Šutaj Eštok.
Poslednou možnosťou, s ktorou Slovensko podľa Šuraja Eštoka rovnako nesúhlasí, je pomoc iným štátom so zvládaním azylových procesov. „Azylové procesy a azylové konania sa presunú na pôdu Slovenska, čo bude znamenať v podstate, že takýto migrant už nikdy zo Slovenska neodíde," vyhlásil minister vnútra.
Pakt bol podľa neho odhlasovaný veľvyslancami členských štátov pri EÚ kvalifikovanou väčšinou, pričom nebolo možné využiť právo veta. Následne o ňom bude hlasovať Európsky parlament a potom premiéri členských štátov na samite. Tam podľa ministra rovnako neplatí právo veta. „Ak sa politická situácia nezmení, tak tento pakt o takzvanej migračnej solidarite bude schválený a bude to pre Slovensko mať následky, na ktoré sa budeme musieť pripraviť," dodal Šutaj Eštok.
Čítajte viac Očakávali veľkú vlnu, nechytili nikoho. Odstrašovanie migrantov, zdá sa, zabralo