Snaha Kaliňáka zrušiť nákup vrtuľníkov Viper ide proti vôli vojakov, tvrdí Valášek

Snaha ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) zrušiť nákup vrtuľníkov Viper ide proti vôli vojakov. Uviedol to poslanec Tomáš Valášek (PS), podľa ktorého chýba vysvetlenie, prečo by peniaze mali ísť na systém Patriot, ktorý je najdrahší.

09.02.2024 14:41
Tomáš Valášek Foto: ,
Tomáš Valášek
debata (18)

Podľa Valášeka existujú lacnejšie nemecké či izraelské alternatívy. Ako poslanec dodal, ani pri iniciatíve na nákup ďalších stíhačiek F-16 Kaliňák nevysvetľuje, na čo by tie extra stíhačky slúžili.

„Keď je každú chvíľu niečo iné prioritou, nič nakoniec nie je urobené poriadne. Zatiaľ čo Česko ide prejsť už na druhú generáciu moderných západných stíhačiek – z Gripenov na F-35, my stále čakáme na náhradu za Mig-y,“ povedal Valášek.

Video
Česi musia chrániť aj slovenské nebo. Nakúpia stíhačky F-35

Popri dlhodobom podfinancovaní nič podľa poslanca neublížilo Ozbrojeným silám SR tak, ako chaotické a neodborné zmeny v pláne vyzbrojovania. V takomto prístupe podľa neho pokračuje aj súčasný minister obrany.

„Zloženie našich síl sa nezrodilo náhodne, ani by sa nemalo meniť svojvoľne. Niektoré jednotky, ako napríklad ťažká mechanizovaná brigáda, majú výbavu, akú majú, lebo sú súčasťou kolektívnych síl NATO pre obranu Európy. Veliteľstvá Aliancie tým jednotkám predpisujú aj nejakú kvalitu a typ výzbroje. Mimochodom, túto kvalitu my dlhodobo nedosahujeme, ale to minister svojimi zmenami nerieši, práve naopak,“ zdôraznil Valášek.

Video
Kaliňák v Ide o pravdu: Ministra by za zmluvu o autách z USA mali brať na zodpovednosť. Pýtajme si Patriot (Archívne video)

Progresívne Slovensko v rámci odborných diskusii podľa slov Valášeka opakovane navrhovalo vznik dlhodobého plánu rozvoja rezortu obrany, ktorý by presahoval niekoľko volebných období s tým, že by dostal silu zákona, aby ho nemohli budúce vlády ľahko zmeniť. „Týmto spôsobom to robia krajiny ako Francúzsko či Dánsko. Kroky ministra Kaliňáka idú presne opačným smerom, a to k chaosu a v konečnom dôsledku k oslabeniu obrany Slovenska,“ uzavrel Valášek.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #vrtuľník #Robert Kaliňák #Tomáš Valášek #VIPER