Fico: Urobíme všetko pre to, aby schválená novela vstúpila do platnosti

Schválením novely Trestného zákona sa splnil sľub pred voľbami aj po nich. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer) vo videu na sociálnej sieti. Zdôraznil, že urobia všetko pre to, aby novela vstúpila do platnosti a stala sa účinná.

09.02.2024 18:40
debata (70)
Premiér Robert Fico: Naša vláda vie, aké majú ľudia problémy
Video

„Splnili sme to, o čom sme otvorene hovorili pred voľbami aj po voľbách. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zodpovedá za masívne porušovanie ľudských práv v rokoch 2020 – 2023 a je neopraviteľný,“ zdôraznil predseda vlády.

Tibor Gašpar, parlament, Smer, novela, trestné kódexy Čítajte viac Čo prinesie veľká novela Ficovej vlády? Tresty za úplatky sa zmiernia, pri drogách to bude horšie. Obetiam znásilnenia nepraje

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podľa slov Fica ani v tejto súvislosti nemá záujem vytvárať dojem, že je nadstranícka. „Otvorene vystupuje proti vláde,“ uviedol s tým, že jednostranne obhajuje liberálov.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová: Schválená novela oslabuje ochranu pred sexuálnym násilím

Podotkol tiež, že voličom Smeru neodporúča voliť za prezidenta kandidáta Ivana Korčoka. „Suverénna slovenská zahraničná politika je pre mňa ako predsedu vlády a najsilnejšej vládnej strany bezpodmienečná na podporu ktoréhokoľvek kandidáta na prezidenta SR,“ avizoval. Upozornil, že zrušenie práva veta v zásadných zahraničných otázkach by pre Slovensko znamenalo výrazné oslabenie jeho medzinárodného postavenia.

Kľúčovou témou prezidentských volieb bude podľa Korčoka rovnováha
Video

Ako vyhlásil, Slovensko je pripravené na nelegálnu migráciu. „Sme pripravení na tvrdé preventívne aj represívne akcie a nedovolíme, aby na naše územie nelegálne vstupovali osoby, ktoré tu nemajú čo robiť,“ poznamenal. Pri realizácii povinnej solidarity dajú podľa jeho slov prednosť zaplateniu peňazí pred povinným umiestňovaním migrantov na územie SR.

Dušan Timko / Matúš Šutaj Eštok / Adrián Mifkovič / Čítajte viac Šutaj Eštok: Slovensko hlasovalo proti migračnému paktu EÚ, bolo ale prehlasované

ÚŠP sa má zrušiť. Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú vo štvrtok (8. 2.) schválili poslanci Národnej rady SR.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #novela Trestného zákona