Šutaj Eštok by privítal prísnejšie tresty. Dokonca by zrušil premlčacie lehoty

Ak prezidentka Zuzana Čaputová bude vetovať novelu Trestného zákona v ustanoveniach, ktoré sa týkajú násilných trestných činov, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) predpokladá, že koalícia neodmietne urobiť zmeny. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

11.02.2024 12:00 , aktualizované: 13:03
Matúš Šutaj Eštok Foto: ,
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
debata (173)

„Sám som za to, aby sa za tie najohavnejšie trestné činy sprísnili tresty, nech nie sú v týchto prípadoch ani premlčacie lehoty. Ak sa veto pani prezidentky bude týkať násilných trestných vecí, sme pripravení vyjsť v ústrety jej pripomienkam,“ vyhlásil.

Na ÚS sa obráti aj opozícia

Jeho oponent v diskusii a poslanec parlamentu za SaS Juraj Krúpa počká, aký postup zvolí hlava štátu. Predpokladá, že sa obráti na ústavný súd, rovnako sa tento krok chystá urobiť aj opozícia.

Video

V diskusii o schválení novely Trestného zákona Krúpa ocenil, že sa opozícii podarilo oddialiť schválenie novely. Pripomenul, že koalícia musela urobiť v pôvodnej verzii zmeny, predkladanie i prijímanie legislatívy však označil za obrovský chaos. „Ani samotní koaliční poslanci nevedeli, za čo vlastne hlasujú,“ vyhlásil.

Na jeho kritiku úpravy trestných sadzieb reagoval Šutaj Eštok poukázaním na to, akým spôsobom a trestnými sadzbami sa umožnilo v predchádzajúcom období kajúcnikom vyviaznuť z vážnych káuz s podmienkou. „Prečo ste vtedy nepoukazovali na trestné sadzby, prečo ste vtedy nekričali o deformovaní právneho štátu,“ pýtal sa.

Hlasovanie o novele Trestného zákona.
Hlasovanie o novele Trestného zákona.
+24Poslanci Národnej rady schválili novele...

Zopakoval, že novelizácia Trestného zákona zabraňuje tomu, aby sa riešeniu ekonomickej kriminality prikladal väčší význam ako postihovaniu násilných trestných činov. Opätovne upozornil na harmonizáciu trestného práva so stavom v iných európskych krajinách, dôraz na odškodnenie obetí či možnosť individualizácie a ukladania alternatívnych trestov.

Krúpa tiežpredpokladá, že koalícia neotvorí pondelkovú mimoriadnu schôdzu parlamentu k vysloveniu nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. „My tam zajtra ráno o deviatej budeme,“ povedal Krúpa v diskusii na margo opozície. Doplnil však, že má „silného tušáka“, že sa schôdza neotvorí.

Video

Šutaj Eštok podľa vlastných slov nevidí na odvolanie Šimkovičovej absolútne žiadny dôvod. „Už len, ak to porovnávame s tým, keď tu bola tá ministerka, ktorej meno si ani nespomeniem, tá pani z OĽaNO, pani Milanová, nikto ani vtedy nevedel, že máme ministerku kultúry,“ skonštatoval Šutaj Eštok.

Martiny Šimkovičová Čítajte viac Umelecké fondy poslali tvrdý odkaz Šimkovičovej: Nie sme monopolom kultúry, neúspešní nech sa uchádzajú znova

Šutaj Eštok tiež uviedol, že ministerstvo vnútra vedie v súdnych sporoch s príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry okolo Jána Čurillu v pomere 7:4. „Vyšetrovateľom za pravdu dali iba v prípade pánov Sabotu, Dunčka, Mašína a Kišša. A v prípade pánov Magulu, Čurillu, Ďurku, Svitoka, Sedláka, Koteka dali za pravdu ministerstvu vnútra,“ uviedol minister s tým, že v tomto prípade ide o rozhodnutia súdov ma prvom stupni. V prípade Magulu a Čurillu podľa Šutaja Eštoka dal rezortu za pravdu aj odvolací súd. „Stav je taký, že na prvom stupni 7:4 pre ministerstvo vnútra a definitívne je to 2:0 pre ministerstvo vnútra,“ skonštatoval minister.

polícia, NAKA, mimoriadne1, mim1 Čítajte viac Súd potvrdil zamietnutie neodkladného opatrenia vo veci dvoch „čurillovcov". Kubina podá dovolanie
173 debata chyba
Viac na túto tému: #Martina Šimkovičová #Juraj Krúpa #Matúš Šutaj Eštok #čurillovci