Takáč: Alfou a omegou novely Trestného zákona je zrušenie ÚŠP

Najpodstatnejšou súčasťou koaličných zmien trestného práva je zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) s tým, že ide o „alfu a omegu“ novely Trestného zákona.

11.02.2024 13:42 , aktualizované: 15:38
takáč Foto: ,
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) prichádza na rokovanie vlády 18. januára 2024.
debata (15)

„Je to zrušenie špeciálneho prokurátora pána Lipšica, ktorý tu tri a pol roka spolu s vládou Hegera a Matoviča robili bezprecedentné veci,“ vyhlásil Takáč. Ako ďalej povedal, verí, že novela vstúpi do platnosti. „Je bezprecedentné, aby prezidentka päť minút po tom, čo bola táto novela schválená v parlamente, sa v zásade vyjadrí, že spraví všetko pre to, aby táto novela neprišla do platnosti. Je to podľa mňa pošliapavanie demokracie ako takej,“ skonštatoval Minister.

Boris Susko: Zmeny trestnej politiky vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej doby
Video

V prípade, že v budúcnosti z aplikačnej praxe vyplynú problémy spojené s novelou, „čo sa týka jednotlivých sadzieb, premlčacích dôb a tak ďalej“, parlament ju môže podľa Takáča upraviť.

Podľa opozičného poslanca Mariána Čaučíka (KDH) preberá koalícia do Trestného zákona veci z iných krajín chaotickým spôsobom. „Ja by som to prirovnal, že ja to taký šalát bez receptu,“ skonštatoval Čaučík.

Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Šutaj Eštok by privítal prísnejšie tresty. Dokonca by zrušil premlčacie lehoty
Hlasovanie o novele Trestného zákona.
Hlasovanie o novele Trestného zákona.
+24Poslanci Národnej rady schválili novele...

Odvodovú úľavu by si zaslúžil celý sektor, tvrdí minister

I keď vplyv odpustenia časti odvodov pre vybraných poľnohospodárov a potravinárov nie je možné presne vyčísliť, minister Takáč si myslí, že takúto pomoc od štátu by si zaslúžil celý sektor pôdohospodárstva. Čaučík by však privítal vyhodnotenie tejto pomoci.

„Keby bolo na mne, ja podporím celý sektor poľnohospodárstva a potravinárstva nejakou zvýhodnenou odvodovou úľavou,“ povedal Takáč. Odvodová úľava platila od leta minulého roka a v súčasnosti je v parlamente návrh na jej predĺženie a rozšírenie.

Chlieb, pečivo, pekári, múka Čítajte viac Ceny potravín na Slovensku sa môžu znova zvyšovať. Potravinári apelujú na poslancov, ste platení aj z našich daní, tvrdia

I keď podľa ministra nie je možné presne vplyv znížených odvodov na zdražovanie potravín vyčísliť, je podľa neho dôležitá kontrola marží vo všetkých vertikálnych reťazcoch od poľnohospodárov cez potravinárov až po obchod. Takáč pripomenul aj otázku potravinovej bezpečnosti Slovenska, keď podiel slovenských výrobkov na pultoch je iba okolo 40 %, no napríklad v susednom Maďarsku je to dvojnásobok.

Očakáva komplexnú analýzu

Čaučík je v otázke pozitívneho efektu nižších odvodov na potravinovú infláciu opatrný a od vlády poslanec očakáva predloženie komplexnej analýzy. Zároveň si myslí, že by sa do kontroly mal zapojiť aj Protimonopolný úrad SR podobne, ako to bolo v susednom Česku. Súhlasí s Takáčom, že pokiaľ sa odpustenie časti odvodov ukáže ako dobré opatrenie, mali by ho dostať všetci poľnohospodári a potravinári.

Taliansko, poľnohospodári, protesty, pokračovanie Čítajte viac Na Berlín, Paríž a Brusel vyrazili na obrích traktoroch. Na takých istých strojoch chcú ísť na diaľnicu medzi Trnavou a Bratislavou aj Slováci

Politici sa dotkli aj problémov s vyplácaním priamych podpôr poľnohospodárom, ktorí doteraz dostali iba menšiu časť očakávaných platieb. Podľa Takáča ide o dlhodobý problém, ktorý sa ťahá už od roku 2020 a vyvrcholil v súčasnosti, keď sa dostali do platnosti nové pravidlá EÚ. Čaučík oponoval, že problémy na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ktorá platby rozdeľuje, boli už dávnejšie. Podľa Takáča ale napríklad v roku 2019 dostali farmári platby štandardne.

Minister pripomenul, že aj v čase zlých verejných financií vláda vyčlenila pre pôdohospodárov 76 miliónov eur. Časť z týchto financií by mala byť použitá na zelenú naftu, v hre je viacero projektov pomoci napríklad pre včelárov. Nespokojnosť poľnohospodárov, ktorí protestujú proti pravidlám EÚ aj jednotlivých štátov v celej Európe, je podľa Takáča oprávnená. Dodal, že pokiaľ by slovenskí farmári chceli protestovať, on sám bude na čele týchto protestov.

Francúzski farmári zablokovali diaľnice pri Paríži

Francúzski farmári pokračujú v blokovaní kľúčových diaľnic smerujúcich do Paríža, čím zvýšili tlak na vládu, aby urobila ďalšie ústupky pre pestovateľov a chovateľov.

Fotogaléria
Poľnohospodári inštalujú balíky sena na...
Farmári blokujú diaľnicu pri hlavnom parížskom...
+11Podobizeň francúzskeho prezidenta Emmanuela...
15 debata chyba
Viac na túto tému: #novela Trestného zákona #Richard Takáč #rušenie ÚŠP