Ministerka Šimkovičová chýbala na svojom odvolávaní. Parlament nebol uznášaniaschopný

V pondelok ráno mala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) v parlamente čeliť návrhu na jej odvolanie. V Národnej rade sa však nenachádzala, pretože je odcestovaná na pracovnej ceste v Abu-dhabi.

12.02.2024 09:00 , aktualizované: 09:50
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Foto:
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
debata (58)

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podali opoziční poslanci. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Problém vidia aj v zmene pri umeleckých fondoch, obávajú sa zničenia ich verejnoprávnej podstaty a nezávislosti.

Na prvý pokus sa však poslancom nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky. Parlament nebol uznášaniaschopný. Prítomných bolo len 47 poslancov, chýbali poslanci Smeru, SNS aj Hlasu.

Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) presunul rokovanie o návrhu na utorok (13. februára) o 8. hodine.

Šimkovičová: Štát bude kontrolovať, aké umenie sa podporí
Video

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podalo hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS). Odôvodnili ho nekompetentnosťou ministerky. Podľa nich Šimkovičová šíri nenávisť a nerozumie ničomu, čo je súčasťou jej rezortu.

„Ministerka kultúry vracia svojou rétorikou, krokmi a zámermi rezort kultúry minimálne 30 rokov dozadu. Kultúrnu doménu štátu chápe predovšetkým ako ‚kultúru slovenského ľudu‘, ktorá má byť ‚slovenská a žiadna iná‘ a odmieta ‚zmiešavanie iných kultúr‘,“ uvádzajú opoziční poslanci v návrhu. Podčiarkli, že petíciu za odvolanie ministerky podpísalo 188 848 ľudí a „stala sa jednou z najúspešnejších verejných podpisových akcií v slovenských dejinách“.

Opoziční poslanci poukazujú tiež na to, že Šimkovičovej chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte či akákoľvek riadiaca skúsenosť. Kritizujú, že nepredstavila žiadnu odbornú víziu svojho rezortu a svoje zámery nediskutuje s odbornou obcou a predstaviteľmi rezortu. „Mnohé jej rozhodnutia sú v rozpore s existujúcimi strategickými dokumentmi ministerstva kultúry a vládou schváleným materiálom Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu 2030,“ píše sa v návrhu. Opozícia dodala, že spôsob komunikácie ministerky je nedôstojný a „urážlivý voči mnohým a voči kultúry samotnej“.

Návrh na odvolanie ministerky predkladali poslanci PS a SaS na dvakrát, pretože prvýkrát nedodali potrebný počet podpisov, dva chýbali. Uviedli, že išlo o administratívny omyl. (sita)

šimkovicova Čítajte viac Michelko: V pondelok odvolávanie Šimkovičovej nebude. Vzdá sa Danko v prospech Harabina? Rozhodnú prieskumy

Hlasovanie o ministerke kultúry Šimkovičovej je podľa predsedníčky klubu KDH Martiny Holečkovej vizitkou vládnej koalície a ich novej politickej kultúry. „Po tom, čo vládna koalícia zarezala rozpravu o Trestnom zákone, tak dnes ani nedovolila diskutovať o odvolávaní ministerky kultúry. Je to najlepší príklad toho, že vládna koalícia nedokáže obhájiť svoje kroky pred verejnosťou,“ skonštatovala Holečková.

Poslanec KDH Jozef Hajko od ministerky očakáva, že vystúpi pred poslancami a obháji sa. Pri hlasovaní by sa podľa neho zachovali podľa toho, ako by sa postavila k výhradám hnutia, napríklad k nadviazaniu kultúrnej spolupráce s Ruskom a Bieloruskom alebo spôsobu komunikácie s kultúrnou obcou.

Hajko namietal aj neúčasť koaličných poslancov na pondelkovej schôdzi. K neprítomnosti niektorých zástupcov svojho klubu povedal, že majú povinnosti v regiónoch. „Termín schôdze bol zvolaný zámerne tak, aby to takto dopadlo,“ myslí si.

Martiny Šimkovičová Čítajte viac Umelecké fondy poslali tvrdý odkaz Šimkovičovej: Nie sme monopolom kultúry, neúspešní nech sa uchádzajú znova

Hnutie Slovensko neprekvapuje, že sa v pondelok nepodarilo začať rokovanie mimoriadnej schôdze NR SR k návrhu na odvolanie ministerky kultúry. Jej odvolanie hnutie podporí pri najbližšej príležitosti.

Líder hnutia Igor Matovič tvrdí, že koalícia „zatvára ústa“ opozícii tým, že neumožnila rokovať o návrhu na odvolanie Šimkovičovej. „Je to hanba vládnej koalície, lebo my sme im osem ráz schválili program schôdze, aj keď ich logicky nebolo dosť, pri odvolávaní len jedného ministra Romana Mikulca,“ povedal Matovič novinárom v parlamente.

Matovič tiež uviedol, že ministerka šla do Spojených arabských emirátov na konferenciu UNESCO o vzdelávaní v kultúre. Kritizoval však, že jej pracovná cesta má trvať šesť dní, do 17. februára, hoci konferencia trvá tri dni, od 13. do 15. februára.

Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš zároveň pripomenul, že ministerka kultúry je ukážkou nekompetentnosti ministrov Ficovej vlády.

© Autorské práva vyhradené

58 debata chyba
Viac na túto tému: #NR SR #Ministerstvo kultúry #Martina Šimkovičová #mimoriadna schôdza NR SR