Norbert Bödör sa nedostavil na pojednávanie v kauze údajného podplácania

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa mal dnes začať proces s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom v kauze údajného podplácania. Ten sa však na súd nedostavil z dôvodu práceneschopnosti.

12.02.2024 10:05 , aktualizované: 11:23
Pezinok, Kuciak, vražda, súd,  Norbert Bödör. Foto: ,
Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör
debata (19)

Jeho obhajca Marek Para uviedol, že Bödör súhlasí z čiastočným vykonaním dokazovania, konkrétne s prečítaním obžaloby a vyjadreniu sa k nej. Nesúhlasil však s výsluchom svedkov. Ako svedkovia boli na dnešné pojednávanie predvolaní bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník, podnikateľ Štefan Žiga a Peter Petrov, prezývaný Tiger, ktorý figuruje vo viacerých trestných kauzách.

Ďalší predvolaný svedok, podpredseda parlamentu Peter Žiga, sa s pojednávania ospravedlnil. Samosudkyňa Pamela Záleská v súvislosti s neprítomnosťou obžalovaného nakoniec konštatovala procesnú prekážku a pojednávanie prerušila do 19. februára.

Na snímke zľava svedkovia Peter Petrov alias... Foto: TASR, Jaroslav Novák
Bödör, Petrov, Petrov Na snímke zľava svedkovia Peter Petrov alias Tiger, Bernard Slobodník a Štefan Žiga počas pojednávania s Norbertom Bödör v kauze podplácania na ŠTS v Pezinku 12. februára 2024.

Para potvrdil, že Bödör sa chce zúčastniť na najbližšom hlavnom pojednávaní. Tiež informoval, že s klientom podal trestné oznámenie na dozorujúceho prokurátora Petra Mikuláša. Orgány činné v trestnom konaní podľa nich účelovo rozdelili skutok svedka, v tomto prípade Bernarda Slobodníka, na dva prečiny, aby mohol dostať podmienečný trest. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry bližšie okolnosti k trestnému oznámeniu nepoznal. V prípade ho podľa jeho slov zatiaľ nevypočuli.

Proces sa mal pritom začať už koncom augusta 2023, zdržala ho však podaná námietka zaujatosti zo strany obžalovaného voči zákonnej sudkyni. Najvyšší súd však rozhodol, že sudkyňa Pamela Záleská vo veci zaujatá nie je. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na Norberta Bödöra ešte vo februári minulého roku podal obžalobu pre prečin podplácania. Predmetom obžaloby je podľa prokuratúry podozrenie z poskytnutia úplatku vo výške 50-tisíc eur, ktorý súvisel s pomocou v konkrétnej trestnej veci v prospech inej osoby.

Norbert Bödör Čítajte viac Proces s Bödörom v kauze podplácania exvyšetrovateľa NAKA Kučerku odložili

V tomto prípade má ísť o kauzu známu ako Valčeky. Tá sa týkala úplatku pre bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku. Menovaný sa totiž zaoberal kauzou odpočtov DPH, v ktorej figuroval ako podozrivý Štefan Žiga, príbuzný bývalého ministra Petra Žigu. Peniaze pre vyšetrovateľa mal sprostredkovať práve Norbert Bödör.

Nitriansky podnikateľ zároveň čelí obžalobe v kauze Dobytkár, ktorá sa týka korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Vec sa však na Špecializovanom trestnom súde bude prejednávať odznovu, keďže obžalovaní nesúhlasili so zmenou člena senátu. Norbert Bödör tiež figuruje aj v kauze Očistec, týkajúcej sa údajného pôsobenia zločineckej skupiny v polícii.

gašpar, bodor Čítajte aj Gašparovi a Bödörovi pribudlo ďalšie obvinenie, čelia stíhaniu pre prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu
19 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Norbert Bödör #kauza Valčeky