Korčok je za silnejšiu EÚ, podľa Pellegriniho mu nejde o Slovensko

Prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi sú prednejšie cudzie záujmy než národnoštátny záujem Slovenska. Na svojej sociálnej sieti to uviedol predseda parlamentu a kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Hlas) s tým, že Korčokove vyhlásenia o zrušení práva veta v oblasti zahraničnej politiky považuje za nebezpečné z pohľadu národnoštátnych záujmov Slovenska.

12.02.2024 14:02 , aktualizované: 17:04
Peter Pellegrini Foto: ,
Peter Pellegrini
debata (185)

Ako Pellegrini pripomenul, Korčok argumentuje tým, že chce silnejšiu pozíciu EÚ vo svete. „Tento argument v plnej miere odhaľuje jeho priority ako aj spôsob myslenia," vyhlásil Pellegrini s tým, že Korčokovi nezáleží na vlastnej krajine a občanoch.

„Uvažuje spôsobom ministerského úradníka, kde mu je Brusel bližší než Bratislava, Banská Bystrica alebo Košice," uviedol predseda parlamentu a podotkol, že EÚ je konceptom štátov, kde za jedným stolom rovnocenne sedia a hlasujú veľkí európski hráči s tými menšími, pričom aj hlasovanie menšieho štátu, akým je SR, má rovnakú váhu ako napríklad hlas Nemecka alebo Francúzska.

Ivan Korčok na slová Pellegriniho následne reagoval, rovnako na sociálnej sieti. Uviedol, že zo strany šéfa Hlasu ide len o predvolebný marketing. Exminister zahraničia súhlasí, že je za silnejšiu Európsku úniu v oblasti zahraničnej politiky. „Som za silnejšiu EÚ v oblasti zahraničnej politiky. Toto je slovenský záujem, lebo tu je odpoveď aj na migráciu, aj na to, či EÚ bude naďalej bezvýznamný hráč vo svete, ktorého nikto neberie vážne,“ uviedol vo videu. Dodal, že na tému majú úplne odlišný názor.

„Pán Pellegrini sa v núdzi znovu pustil do strašenia a tentokrát sa oháňa národno-štátnymi záujmami," uviedol vo svojom stanovisku Korčok.

Prvý národnoštátny záujem je podľa Korčoka neriadiť z pozície predsedu NR SR plošné amnestie pre zlodejov, korupčníkov a násilníkov. Druhý je podľa neho neohrozovať čerpanie 900 miliónov eur z európskych peňazí a tretí národnoštátny záujem je normálna predvolebná debata, ktorej sa podľa neho Pellegrini stále vyhýba. „Pán Pellegrini, právo veta v EÚ je pre Vás len marketingová skratka a ani tá nie je z Vašej hlavy. Som za debatu o posilnení spoločnej zahraničnej politiky EÚ, lebo opakujem, silnejšia EÚ vo svete je slovenský záujem," dodal na záver Korčok a vyzval svojho súpera, aby spolu debatovali, nech si ľudia urobia názor.

„Vzájomne nerešpektujúci dialóg zároveň vytvára z EÚ ojedinelý projekt, ktorý je inšpiratívny aj vo svete. V iných častiach sveta sa totiž viac presadzuje hrubá sila, tlak, než dialóg a argumenty. A preto nikdy nesmieme na túto výsadu – právo veta, rezignovať," vyhlásil Pellegrini.

Doplnil, že Korčok sa so svojím názorom snaží zapáčiť veľkým hráčom a chce prijímať len príkazy a rozhodnutia silnejších. „Je to možno pohodlnejšie, ale doslova devastačné pre SR a ďalšie menšie štáty EÚ," skonštatoval predseda parlamentu a dodal, že medzi priority Korčoka nepatrí silné Slovensko, ale silná EÚ. Ak však v EÚ nebude každý štát dostatočne silný, nebude silná ani samotná EÚ, uzavrel Pellegrini.

185 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Ivan Korčok