Matica slovenská žiada nápravu pri používaní štátnych symbolov na dokladoch

Matica slovenská (MS) žiada nápravu pri používaní štátnych symbolov na nových občianskych preukazoch, iných osobných dokladoch a pri štátnych poznávacích značkách. Predsedníctvo MS to uvádza v stanovisku, ktoré v pondelok zaslalo médiám.

12.02.2024 18:05
debata (26)

MS podľa predsedníctva víta vyjadrenia Ministerstva vnútra (MV) SR, že sa bude zaoberať štátnymi poznávacími značkami motorových vozidiel. „Ale súčasne žiada, aby došlo k náprave aj v prípade občianskych preukazov a vodičských preukazov,“ podotklo.

Matica slovenská Čítajte viac Matica slovenská odmieta tvrdenia o jej nečinnosti

Predsedníctvo MS pripomenulo, že rezort vnútra začal počnúc decembrom 2022 vydávať nové biometrické občianske preukazy na základe smernice Európskej únie (EÚ). „Oproti starým občianskym preukazom na prednej strane preukazu absentuje farebné vyobrazenie štátneho znaku SR. Paradoxne tu nechýba farebný symbol EÚ. Náš slovenský štátny znak zostal viditeľný už iba pod UV svetlom. Sme presvedčení, že jeho odsunutie do roviny bezpečnostného prvku, prakticky neviditeľného, je nesprávne,“ skonštatovalo.

šimkovicova Čítajte viac Matici sa nepozdávajú „aktivity“ voči Šimkovičovej: Nedostala ani 100 dní

Doplnilo, že v nových tabuľkách s evidenčným číslom motorových vozidiel bol uvedený výrazne a technicky neodôvodnene zmenšený štátny znak SR. „A to v porovnaní s predošlými i stále platnými tabuľkami s evidenčným číslom vozidiel. Aj v tomto prípade symbol EÚ zostal veľkostne nezmenený,“ dodalo Predsedníctvo MS.

DPOH, vitráž Čítajte viac Matica skočila na politické hry a hovorí o „odseknutej hlave“ Hviezdoslava. Problémom LGBTI a aj ukrajinská vlajka

„Zákon o štátnych symboloch SR jasne stanovuje, že ak z objektívnych dôvodov nie je možné alebo vhodné použiť farebné vyobrazenie štátneho znaku, treba od takéhoto vyobrazenia upustiť. Ak je však štátny znak SR vyobrazený farebne, zákon uvádza, že ho tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný alebo biely kríž, vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia,“ pripomína Predsedníctvo MS.

matica-slovenska 03-galeria Čítajte viac Protest kvôli plagátu vytiahol Maticu slovenskú z tieňa, zasahovala polícia. Autor vitráže kampaň neľutuje

Z rezortu vnútra pre TASR uviedli, že čistopisy dokladov občianskych preukazov, na obstaraní ktorých ministerstvo vnútra pracuje, budú mať nový dizajn. „Zohľadní legislatívne ustanovenia, týkajúce sa používania štátnych symbolov,“ skonštatovali.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Matica slovenská