Novým šéfom SIS má byť Gašpar mladší, prezidentka o jeho nominácii nevedela. Toto tu nebolo od Lexu a Mečiara, reaguje opozícia

Novým riaditeľom Slovenskej informačnej služby by sa mal stať Pavol Gašpar. Rozhodla o tom v stredu vláda. Gašpar je momentálne štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti. Do funkcie šéfa SIS ho musí ešte vymenovať prezidentka SR.

14.02.2024 11:00 , aktualizované: 14:14
debata (588)
Premiér R. Fico: T. Gašpar je jeden z najhorúcejších kandidátov na post šéf SIS
Video
Zdroj: tasr

Gašpar je synom bývalého policajného prezidenta a súčasného šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu Tibora Gašpara. Premiér Robert Fico (Smer) pritom ešte koncom minulého roka hovoril, že najhorúcejším kandidátom na čelo SIS je Gašpar starší a nomináciu chcel konzultovať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V súčasnosti je vedením SIS poverený Tomáš Rulíšek.

Zmena vo vedení SIS nie je teraz prioritná, odkazuje prezidentka

Ako uviedol pre Pravdu hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentka nebola o nominácii Pavla Gašpara informovaná vopred a zmena vo vedení SIS nie je nateraz tak prioritná, aby sa ňou musela v najbližšom čase zaoberať. „Akákoľvek personálna nominácia na takú kľúčovú pozíciu by podľa prezidentky nemala ohroziť pozíciu SIS ani výmenu informácií so zahraničnými partnerskými spravodajskými službami,“ dodal.

Minister dopravy Jozef Ráž v stredu po rokovaní vlády potvrdil, že nominácia Gašpara mladšieho bola schválená konsenzuálne a jednohlasne. O Gašparovi mladšom má Ráž vysokú mienku, podľa jeho slov je to „veľmi príčetný a svedomitý človek“. Na jeho náhlom odchode z ministerstva spravodlivosti do Slovenskej informačnej služby nevidí nič zlé, dohoda na menovaní šéfa SIS bola podľa neho známa medzi koaličnými stranami už vopred. „Myslím, že nič neštandardné sa nestalo,“ reagoval minister s tým, že dôvody jeho menovania im premiér nepovedal.

Kuffovci / Pavol Gašpar / Čítajte viac Gašpar, Kuffovci či Krišanda. Mali by lídri stiahnuť sporné nominácie? Systém „našich ľudí“ stále trvá, tvrdí politológ

Ministri o Gašparovej nominácii vedeli podľa šéfa envirorezotu Tomáša Tarabu niekoľko dni vopred. „Je to dobrá nominácia,“ vyjadril sa po rokovaní kabinetu Taraba. Hlava štátu nemá podľa neho priestor nomináciu namietať, keďže vládny nominant má právnické vzdelávanie, nevykonáva mandát poslanca a nie je obvinený.

Premiér podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer) odôvodnil nomináciu tým, že Gašpar mladší nemá žiadne väzby na SIS, nie je to „človek z vnútra“ a má manažérske schopnosti.

Koaliční poslanci Dušan Jarjabek (Smer), Ján Blcháč a Samuel Migaľ (obaja Hlas) nevidia problém v Gašparovej nominácii. „To je tematika, ktorá sa riešila na vláde, ja ju nemám prečo neakceptovať," skonštatoval Jarjabek s tým, že nominácia ho neprekvapila. Pre Migaľa bol návrh na vymenovanie Gašpara mladšieho novinkou. „Musím zistiť, aké sú dôvody. Pokiaľ je to nominácia nášho koaličného partnera, ja asi namietať nebudem. Som presvedčený o tom, že šéf spravodajskej služby by mal byť človek, ktorý je blízky premiérovi,“ uviedol s tým, že v minulom volebnom období to tak nebolo. Blcháč považuje nomináciu na riaditeľa SIS za vec vlády. „Šéf SIS je pravá ruka premiéra,“ podotkol.

Minister spravodlivosti B. Susko k avizovanému riaditeľovi SIS Pavlovi Gašparovi
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa opozície nespĺňa odborné kritériá

Líder opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka označil nomináciu za škandalóznu. Avizovaný riaditeľ tajnej služby nemá na túto pozíciu podľa neho žiadnu kvalifikáciu a „bude plniť priania Roberta Fica a jeho kumpánov“. Myslí si tiež, že s nástupom Gašpara stratí SIS akúkoľvek dôveryhodnosť, čo poškodí záujmy Slovenska.

Poslanec PS Tomáš Valášek, ktorý je predsedom výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, sa vyjadril, že vláda urobila krok, „ktorý sme od nominácie Ivana Lexu Vladimírom Mečiarom nevideli“. Gašparovi mladšiemu sa podľa neho kariérne darilo v čase, kedy bol Tibor Gašpar policajným prezidentom. Pripomenul, že do povedomia verejnosti sa dostal ako účastník poľovníckej chaty.

Opozičné strany hnutie Slovensko a SaS kritizujú nomináciu P. Gašpara za šéfa SIS
Video
Zdroj: tasr

Predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu SIS Mária Kolíková (SaS) tvrdí, že Pavol Gašpar nemôže byť na čele SIS. Myslí si, že nespĺňa odborné kritériá, navyše, je pomstychtivým človekom a vo funkcii bude len predĺženou rukou premiéra. Podľa Kolíkovej sú dôvody na jeho nevymenovanie „jednoznačné“.

„Toto menovanie jednoznačne ukazuje, že táto vláda aj premiér Fico absolútne rezignovali na čo i len zdanie, že im nejde o pomstu. Predsa vybrať si za šéfa SIS syna obžalovaného poslanca, ktorý pomstu vyhlásil na poľovníckej chate, je samo o sebe diskvalifikujúce,“ povedala Kolíková novinárom. „Takáto osoba nemôže byť na čele SIS, ktorá má v rukách všetky nástroje pre ochranu a bezpečnosť na SR. Nemôže tam byť pomstychtivý človek,“ dodala.

Kolíková upozornila aj na Gašparov konflikt záujmov. „Je tu samotný konflikt záujmov jeho otca, ktorý ho má kontrolovať ako člen výboru na kontrolu SIS. Neviem, ako bude otec kontrolovať svojho syna. Dalo by sa to vyriešiť odvolaním a zvolením nového člena, ale už to samo ukazuje, že niečo tu asi nie je v poriadku,“ povedala. Slovensko podľa nej začína byť izolované v spolupráci medzi tajnými službami. „A môžeme očakávať, že toto bude toho bodka,“ uzavrela.

Na snímke zľava štátny tajomník ministerstva... Foto: TASR, Jakub Kotian
Trestný zákon, Pavol Gašpar, Tibor Gašpar Na snímke zľava štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Pavol Gašpar a minister spravodlivosti Boris Susko (obaja Smer).

Hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) apeluje na prezidentku, aby Gašpara nevymenovala. Líder hnutia Igor Matovič pochybuje o jeho kvalifikácii na takúto pozíciu. Na stredajšej tlačovej konferencii argumentoval aj výrokmi z kauzy poľovníckej chaty.

Poslanec Gábor Grendel (ex-OĽaNO) je presvedčený, že prezidentka má právo nevymenovať Gašpara. V súvislosti s nomináciou hovorí o hazarde s povesťou našich bezpečnostných zložiek. Pripomenul situáciu z 90. rokov, kedy prezident Michal Kováč odmietol vymenovať za riaditeľa SIS Ivana Lexu. „Tiež nebol Lexa trestne stíhaný, nebol ani obžalovaný, len existovali určité morálne hranice, ktoré vyhodnotil prezident ako také, ktoré boli touto nomináciou prekročené,“ uviedol.

Predseda KDH Milan Majerský reagoval, že nominácia Gašpara mladšieho za šéfa SIS je ďalšou z pochybných nominácií vlády Roberta Fica (Smer). Zo životopisu Pavla Gašpara nie je podľa neho jasné, či má vôbec nejaké skúsenosti so spravodajskými službami. „Pochybujeme, že bude akceptovaný medzinárodnou spravodajskou komunitou, v ktorej má SIS už dnes veľmi pokrivený kredit,“ dodal.

pavol gašpar Čítajte viac NAKA obvinila aj Gašpara juniora. Advokát hovorí o pomste: Chcú ma umlčať

Štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti

Pavol Gašpar sa stal v súčasnej vláde jedným z dvoch štátnych tajomníkov na ministerstve spravodlivosti. Vyštudovaný advokát absolvoval aj dôstojnícke a vyšetrovateľské skúšky a išiel v stopách svojho otca. V minulosti pôsobil ako vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva nitrianskej polície, neskôr ako starší vyšetrovateľ špecialista Národnej protizločineckej jednotky NAKA.

Tri roky do roku 2016 bol štátnym radcom – asistentom sudcu a od roku 2021 poskytoval ako advokát právne služby najmä v oblasti trestného, obchodného či športového práva. Zastupoval svojho otca, bývalého policajného prezidenta a súčasného poslanca Smeru Tibora Gašpara, i oligarchu Norberta Bödöra.

Spolu s Ficom, advokátom Marekom Parom, Robertom Kaliňákom a jeho otcom figuroval na nahrávkach z poľovníckej chaty, z ktorých vyplývalo, že Gašpar mladší a Para inštruovali Kaliňáka, ako má vypovedať na polícii o Ľudovítovi Makóovi. Minulý rok vo februári Gašpara mladšieho začali stíhať pre podozrenie zo zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy, no obvinenie po dvoch mesiacoch zrušili.

Pavol Gašpar vyštudoval právo na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. V rokoch 2011 až 2012 pôsobil ako policajný vyšetrovateľ v Nitre a neskôr v Národnej kriminálnej agentúre v Bratislave (2012 – 2013). V roku 2013 pracoval v Kancelárii Súdnej rady SR a v období 2013 až 2016 ako asistent sudcu na Najvyššom súde SR. V rokoch 2016 až 2019 pôsobil ako vyšší súdny úradník na Okresnom súde v Nitre a v rokoch 2019 až 2023 pracoval ako advokát.

588 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Pavol Gašpar