Darujte krv, ak môžete: Začala sa Valentínska kvapka, zásoby sú hraničné

Na Slovensku sa v stredu začala kampaň Valentínska kvapka krvi. Ľudí aj v tomto roku vyzýva na darovanie krvi. Potrvá do 13. marca. TASR o tom informoval Slovenský Červený kríž (SČK), ktorý za kampaňou stojí.

14.02.2024 12:27
debata (1)

Tohtoročný slogan znie „Buďme k sebe láskaví, veď sme +/- rovnakí“. „Hoci v sebe nesie odkaz na Rh faktor krvných skupín, chceme ním predovšetkým prispieť k zmierneniu negatívnych nálad v spoločnosti,“ priblížil SČK.

Boli sme na odbere krvných doštičiek!
Video

Kampaň má rozvíjať témy výskytu jednotlivých krvných skupín naprieč regiónmi a ich vzájomnej kompatibility. Rovnako chce šíriť aj myšlienku láskavosti a rovnosti. „Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca po celom svete dbá o to, aby sme medzi ľuďmi nerobili žiadne rozdiely. Zároveň je pre nás silnou témou aj ochrana zraniteľných komunít. Snažíme sa predchádzať nielen ich utrpeniu, ale aj stigmatizácii,“ povedala generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová.

krvinky, červené krvinky, krv, Čítajte viac Máte aj vy najčastejšiu krvnú skupinu na Slovensku? Alebo ste výnimočný a v žilách vám koluje to, čo málokomu?

Valentínsku kvapku možno podporiť darcovstvom, ale aj šírením jej humánneho odkazu na sociálnych profiloch prostredníctvom grafickej šablóny. Tá je od stredy voľne dostupná na webe SČK.

Hraničné zásoby

Národná transfúzna služba začiatkom týždňa informovala, že zásoby krvných skupín A a 0 s negatívnym Rh faktorom sú hraničné a pripomenula, že na odber sa možno objednať online na webe či cez mobilnú aplikáciu.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #krv #Valentín #darovanie krvi #Slovenský červený kríž