Dolinková chce obmedziť benefity pre poistencov zdravotných poisťovní, VšZP upozorňuje na zákaz retroaktivity

Ministerstvo zdravotníctva by chcelo v tomto roku nad rámec liekov ušetriť takmer 100 miliónov eur. Úsporu približne 32 miliónov eur má priniesť obmedzenie poskytovaných benefitov v druhom polroku tohto roka všetkými zdravotnými poisťovňami. Úspešná realizácia úsporných opatrení je pritom podľa ministerstva zdravotníctva predpokladom pre implementáciu nového katalógu výkonov v ambulantnom sektore.

19.02.2024 12:41
debata (26)
Dolinková v Ide o pravdu: Rázsochy sa z plánu obnovy nepostavia. Hľadáme najrýchlejší a najlepší projekt
Video

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) však ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) upozornila na to, že navrhovaná úspora bola avizovaná ešte koncom minulého roka, keď sa predpokladalo obmedzenie benefitov už od začiatku tohto roka. „Podľa znenia dôvodovej správy sa predpokladá rušenie benefitov až v druhom polroku 2024. Vzhľadom na uvedené je potrebné požadovanú sumu adekvátne upraviť na polovicu," uviedla VšZP v zásadnej pripomienke k návrhu tzv. programovej vyhlášky.

Štátna poisťovňa tiež upozorňuje na to, že zdravotné poisťovne v tomto roku naďalej poskytujú benefity a tieto je možné obmedziť len pro futuro, teda do budúcnosti. „Zároveň obmedzenie benefitov môže byť len postupné, nakoľko v zmysle zákazu retroaktivity budú aj po obmedzení benefitov dobiehať výplaty za zdravotnú starostlivosť poskytnutú poistencovi pred účinnosťou obmedzenia benefitov," dodala VšZP.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotné poisťovne #Zuzana Dolinková