Ľudské práva bokom? Susko zrušil 800-tisícovú výzvu, mimovládka hovorí o škandále

Ministerstvo spravodlivosti zrušilo aktuálnu výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 vo výške 769 500 eur. Finančné prostriedky z tejto schémy plánuje presunúť na pomoc najzraniteľnejším obetiam násilia a ochranu ich ľudských práv. „V tejto súvislosti prebieha komunikácia, cieľom ktorej by malo byť zriadenie pracovnej skupiny, zloženej z odborníkov na danú problematiku. O tomto zámere a prípadnom vypísaní novej výzvy budeme informovať,“ informoval rezort.

19.02.2024 17:42
Susko Foto: ,
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer).
debata (73)

Ministerstvo sa zároveň ohradzuje voči mediálnym útokom a žiada všetky dotknuté subjekty, aby sa zdržali nedôstojných vyjadrení, ktoré navyše podkopávajú spoluprácu rezortu s tretím sektorom. Ministerstvo spravodlivosti SR tento rok poskytlo žiadateľom – akreditovaným subjektom a intervenčným centrám – sumu dva milióny 50-tisíc eur na poskytovanie odbornej pomoci obetiam trestných činov a špecializovanej pomoci obetiam trestného činu domáceho násilia.

Mária Kolíková, Tibor Gašpar Čítajte viac Duel Gašpara a Kolíkovej: Za konaním prezidentky vidím skrytú dohodu s Ústavným súdom, tvrdí Gašpar. Koalícia nechce umožniť zachrániť spravodlivosť, reaguje Kolíková

Nezisková organizácia Post Bellum informovala médiá o tom, že rezort spravodlivosti oznámil uchádzačom zrušenie výzvy dnes e-mailom. Urobil tak len deň pred plánovaným ústnym vypočutím žiadateľov o dotácie, a to bez akéhokoľvek vysvetlenia. V utorok 20. februára mali na ministerstve spravodlivosti obhajovať svoje projekty zamerané na oblasť ľudských práv. Zrušenie tejto dotačnej výzvy podľa neziskovky znamená, že vláda škandalóznym spôsobom zastavila jediný štátny program podpory projektov v tejto mimoriadne dôležitej oblasti. "Vláda nám jasne odkazuje, že ju ľudské práva nezaujímajú. A to je zásadný signál pre všetkých aktívnych občanov, organizácie občianskej spoločnosti i všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov,” uviedla riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková. V rámci programu, ktorý funguje od roku 2017, pôvodne rezort avizoval zámer prerozdeliť na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie sumu v celkovej hodnote 769 500 eur.

Boris Susko: Zmeny trestnej politiky vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej doby
Video
73 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #ľudské práva #Boris Susko