Susko: Je štandardné, že zverejnenie obsiahlych zákonov trvá niekoľko týždňov

Zverejnenie obsiahlych právnych úprav v Zbierke zákonov trvá niekoľko týždňov, je to štandardný proces. V súvislosti s otázkami na zverejnenie schválenej novely Trestného zákona to vyhlásil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Nevedel povedať, kedy sa nová legislatíva zverejní. Chce predísť chybám, preto nechce, aby sa proces uponáhľal.

21.02.2024 13:26
debata (7)
Prezidentka Čaputová: Trestnú novelu som musela podpísať, aj keď s ňou nesúhlasím
Video

Novelu Trestného zákona označil za citlivý a obsiahly zákon. „Akákoľvek chyba nastane v takom zákone, môže to mať fatálny následok v praxi, treba ísť na to citlivo, s uvážením,“ uviedol Susko novinárom po stredajšom rokovaní vlády. Pri obsiahlych zákonoch podľa neho vždy prebieha korektúra dlhšie. „Čo i len jedna čiarka zle zapísaná, môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo, aby sa jednotlivé predpisy dali do metadát, aby sa urobili konsolidované znenia,“ priblížil.

Robert Fico / Ladislav Kamenický / Čítajte viac Miliarda z Bruselu pre Slovensko sa zasekla na novele Trestného zákona. Je to výstražný prst pre vládu či strašenie opozície?

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel. „Takto to môže fungovať v návrhu zákona, ktorý má dva paragrafy, ale nie v takomto obsiahlom zákone,“ doplnil.

fico, čaputová Čítajte viac Začína sa hra o čas. Koalícia môže Ústavnému súdu skrátiť čas na rozhodnutie o novele Trestného zákona. Prezidentka riskuje, priznáva politológ

Susko nechcel odkazovať Ústavnému súdu (ÚS) SR, či môže posudzovať novelu, pokiaľ ešte nie je zverejnená. Poukazuje na jeho rozhodnutia z minulosti. Predpokladá, že v týchto intenciách bude konať. „V minulosti už Ústavný súd judikoval, že prekážkou začatia konania je to, ak zákon, o ktorom majú rozhodovať, nenadobudol všetky atribúty zákona,“ dodal.

Peter Pellegrini Čítajte viac PS vyzýva Pellegriniho, aby vyhlásili novelu Trestného zákona v Zbierke zákonov. Šéf Hlasu reaguje

Ministerstvo spravodlivosti SR uviedlo, že novela Trestného zákona mu zatiaľ nebola doručená na vyhlásenie v Zbierke zákonov.

Boris Susko: Zmeny trestnej politiky vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej doby
Video

Opozičné strany apelujú na predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas) aj na ministra spravodlivosti, aby nezdržiavali zverejnenie novely v Zbierke zákonov. Hovoria o snahe vládnej koalície zabrániť Ústavnému súdu rozhodnúť o podaniach v súvislosti s novelou predtým, ako nadobudne účinnosť. Novelu napadla na ÚS prezidentka Zuzana Čaputová, ako aj opoziční poslanci parlamentu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #novela Trestného zákona #Boris Susko