Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, ale zostane obranná, budeme ju plne podporovať a budeme sa snažiť byť v nej platným hráčom. V diskusnej televíznej relácii O 5 minút 12 to uviedol predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Tibor Gašpar (Smer).

25.02.2024 12:34 , aktualizované: 13:12
Tibor Gašpar Foto: ,
Tibor Gašpar
debata (38)

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP na obranu a to aj v prípade ak by došlo k prípadným zmenám v štruktúrach NATO.

Gašpar k vojenskému konfliktu na Ukrajine uviedol, že je potrebné zahájiť mierové rokovania, pozastaviť vojenské operácie a uchrániť civilné životy i životy vojakov.

Video
Fico o pomoci Ukrajine: Kántria sa tam Slovania

„Zbrojenie a neustále podporovanie vojny podľa mňa nemôže priniesť riešenie," uviedol Gašpar v diskusnej relácii. Poslanec NR SR Juraj Krúpa (Sloboda a Solidarita) tvrdí, že podporovanie ruskej agresie je spochybnením bezpečnostných záruk pre Slovensko, a zároveň popretím jeho historickej skúsenosti.

Rokovania o mieri podľa neho prichádzajú na rad vtedy, keď sú na ne pripravené obe strany. Táto situácia však podľa jeho názoru v prípade konfliktu Ruska a Ukrajiny ešte nenastala. „Mier sa nemôže zabezpečiť vojnou," oponoval mu Gašpar. Zdôraznil tiež, že predseda Smeru a premiér Robert Fico podľa neho v súvislosti s predmetným konfliktom nešíri nenávisť, naopak, nabáda k mierovým rokovaniam.

Predseda vlády Fico v sobotu 24. februára v relácii RTVS Sobotné dialógy vyjadril presvedčenie, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie, no súhlasil s tým, že ruská invázia na Ukrajine bola porušením medzinárodného práva. „Slovania sa zabíjajú a Západ to podporuje," vyjadril sa.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Tibor Gašpar