Začala sa jarná migrácia vtákov, na Zemplín sa vrátili prvé bociany

Prvé bociany zo zimovísk už doleteli na Zemplín. Ornitológovia pozorovali dvoch jedincov pri obci Bánovce nad Ondavou v okrese Michalovce. Ako uviedol Matej Repel, riaditeľ SOS Birdlife Slovensko, bolo už hlásené aj začatie migrácie bociana, ktorý pochádza z hniezda priamo na vstupe do významnej ornitologickej lokality Senianske rybníky.

25.02.2024 17:44
Nemecko príroda jar bociany prílet Foto: ,
Ilustračné foto
debata (1)

Mladý bocian, ktorý sa v roku 2022 vyliahol v obci Senné v Michalovskom okrese, bol nedávno zaznamenaný v Egypte.

Údaj o jeho pohybe poskytli ornitológovia z Poľska, ktorí sledujú bociany označené vysielačkami počas ich migrácie na sever. „Je pravdepodobné, že bocian je na ceste späť do Európy. Zaujímavé bude sledovať, kde nakoniec zahniezdi,“ povedal Repel.

Video
Prvé bociany už obsadzujú hniezda (Archívne video)

Bocian má v súčasnosti dva roky, nie je zaručené, že sa vráti práve na Slovensko. Môže zvoliť hniezdisko kdekoľvek v Európe – v Maďarsku, Poľsku, na Ukrajine či dokonca v Nemecku. „Zvyčajne bociany začínajú hniezdiť až v treťom roku života, takže ak by sa tento mladý jedinec rozhodol už teraz zahniezdiť, bol by to skôr neobvyklý prípad,“ dodal Repel.

Ornitológovia udávajú, že jarná migrácia vtákov v lokalite Senianske rybníky sa už naplno začala. Okrem žeriavov ju už pozorujú aj pri ďalších druhoch vtákov, ako sú husi bieločelé, husi tundrové, kačice divé a rôzne druhy spevavcov vrátane škovránkov a drozdov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Zemplín #bocian #migrácia vtákov