O Trestnom zákone sa rokuje zrýchlene. Susko: Čas hrá proti obetiam znásilnenia. Poslanci odmietli viaceré návrhy

Národná rada bude o vládnej novele Trestného zákona rokovať zrýchlene. Poslanci schválili návrh na skrátené legislatívne konanie. Za hlasovalo 111 poslancov zo 120 prítomných. Proti nebol nikto a deviati zákonodarcovia sa zdržali. Vláda Roberta Fica (Smer-SD) navrhuje dĺžku premlčacej lehoty stanoviť na dvadsaťročnú v súvislosti s trestnými činmi proti životu, zdraviu, slobode, ľudskej dôstojnosti či rodine a mládeži. Koalícia zmenu premlčacích dôb zmenila 8. februára, keď schválila rozsiahlu novelu trestných kódexov a zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry. Vtedy dobu skrátila z 20 na 10 rokov.

27.02.2024 12:00 , aktualizované: 14:55
SR Bratislava NRSR parlament 9. schôdza BAX Foto: ,
Plénum Národnej rady Slovenskej republiky počas rokovania 9. schôdze parlamentu v Bratislave 27. februára 2024.
debata (27)

„Pri týchto trestných činoch sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to najmä dvadsaťročná doba v prípade zločinov, za ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov. Medzi takéto zločiny patrí najmä vražda, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, týranie blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie," uvádza sa v predloženom materiáli. Ficova vláda je však presvedčená o tom, že skrátenie premlčacích lehôt na desať rokov obstoja. „V určitých prípadoch však môže nastať situácia, že tieto doby môžu byť nedostatočné, a preto vláda vyhovuje spoločenskej objednávke," odôvodňuje v predloženom materiáli.

Diskusia Gašpara a Kolíkovej o novele Trestného zákona
Video

Rozprava ku skrátenému legislatívnemu konaniu bola predčasne ukončená na návrh predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas). Uviedol, že v rozprave vystúpili písomne prihlásení zástupcovia všetkých opozičných poslaneckých klubov. „Každá politická strana mohla vyjadriť svoj názor," povedal Pellegrini. Poslanci zároveň schválili procedurálny návrh zákonodarcu Rudolfa Huliaka (SNS), aby rozprava k tomuto bodu v prvom čítaní netrvala dlhšie ako 12 hodín. Tento čas sa rozpočíta medzi všetky parlamentné politické strany.

Do roka 50 % objasnených prípadov

Minister spravodlivosti Boris Susko počas diskusie k novele uviedol, že s pribúdajúcim časom priamoúmerne klesá šanca na objasnenie náslných trestných činov, ako je napríklad znásilnenie. „Možnosť objasnenia týchto otrasných skutkov priamoúmerne klesá s pribúdajúcimi rokmi," podčiarkol Susko. Podotkol, že aj mnohí sudcovia sa vyjadrujú, že lehota, keď možno takéto skutky objasniť, sa počíta v dňoch. Po určitom čase podľa neho už len ťažko zohnať potrebné dôkazy. Argumentuje aj štatistikami o tom, že viac ako 50 percent prípadov sa podarí objasniť v roku, keď sa skutok stal, ak je okamžite nahlásený. Tvrdí, že aj podľa odborníkov sú prípady s pribúdajúcim časom len tvrdenie proti tvrdeniu.

Robert Fico, Gašpar, Kaliňák, para, kaliňák, lindtner, boris susko Čítajte viac Najprv ju hájila, teraz ju napráva. Vláda po tlaku ustupuje, premlčanie sa pri znásilnení nakoniec meniť nebude

Minister zároveň tvrdí, že o zmenách diskutovali s odborníkmi. Vyplynulo z toho podľa jeho slov, že skrátené lehoty nie sú problém. Podotkol, že zo strany opozície sa šírili polopravdy v súvislosti s pôvodnou „veľkou“ novelou Trestného zákona, ktorá premlčacie lehoty skrátila. Odmieta preto vyvolávanie strachu v spoločnosti, že trestné činy nebudú vyšetrené. Verí, že aj poslancom ide o vec a nie o politikárčenie pri aktuálne predloženej právnej úprave.

Vláda prijala minulý týždeň novelu Trestného zákona, ktorá ráta so zachovaním pôvodných premlčacích lehôt pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, a to 20 rokov. Účinnosť by mala zmena nadobudnúť 15. marca, čiže od rovnakého dátumu ako „veľká novela“ Trestného zákona schválená 8. februára.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Prezidentka vníma nezverejnenie novely Trestného zákona ako obštrukciu
27 debata chyba
Viac na túto tému: #Trestný zákon #skrátenie premlčacej doby