Poslanci neprijali uznesenie týkajúce sa použitia rakiet z KĽDR a odsúdil rezolúciu europarlamentu k trestnej novele

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli prijať uznesenie k ruským útokom severokórejskými balistickými strelami na Ukrajine. Podali ho poslanci za SaS. Parlament zároveň odsúdil uznesenie Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa týkalo novely Trestného zákona a rušenia niektorých inštitúcií na Slovensku.

27.02.2024 12:34
debata (4)
Kim, Putin Čítajte viac Kim si na Ukrajine testuje rakety. Čo ešte pečie s Putinom proti Západu?

Poslanci chceli, aby NR SR čo najdôraznejšie odsúdila vývoz balistických rakiet z KĽDR a ich obstaranie Ruskom, ako aj použitie týchto rakiet Ruskom proti Ukrajine 30. decembra 2023 a 2. januára 2024. Uznesením mal parlament vyzvať vládu SR, aby sa pridala k 48 štátom, ktoré doposiaľ v spoločnom vyhlásení odsúdili ruské útoky severokórejskými balistickými strelami na Ukrajinu.

Ruský minister obrany Šojgu po boku Kim Čong-una na prehliadke zbraní v KĽDR
Video
Delegácie Číny a Ruska, vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua a člena vedenia vládnucej čínskej komunistickej strany Li Chung-čungn, na prehliadke zbraní v Severnej Kórei. / Zdroj: Profimedia
KĽDR prehliadka vojenská vojna výročie Čítajte viac Slovensko sa nepridalo k spojencom. Desiatky krajín spoločne odsúdili dodávky rakiet z KĽDR do Ruska

Národná rada zároveň odsúdila uznesenie Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa týkalo novely Trestného zákona a rušenia niektorých inštitúcií na Slovensku. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v utorok poslanci schválili a ktoré na rokovanie predložil zahraničný výbor. Opozícia v reakcii predložila svoj návrh uznesenia k rezolúcii EP, ten však na hlasovaní neprešiel.

Prezidentka Čaputová: Trestnú novelu som musela podpísať, aj keď s ňou nesúhlasím
Video

Z prijatého uznesenia okrem odsúdenia rezolúcie vyplýva aj apel NR SR na europarlament, aby „svojimi ideologickými uzneseniami prestal spochybňovať výlučné právomoci členských štátov Európskej únie a prestal šíriť dezinformácie o SR“. Slovenský parlament zároveň vyjadril znepokojenie nad „protislovenským konaním poslancov EP zastupujúcich slovenskú opozíciu, ktorí iniciovali a sformulovali lživý a zavádzajúci text, čím vážne ohrozili národné záujmy SR“.

Robert Fico, Gašpar, Kaliňák, para, kaliňák, lindtner, boris susko Čítajte viac Najprv ju hájila, teraz ju napráva. Vláda po tlaku ustupuje, premlčanie sa pri znásilnení nakoniec meniť nebude Boris Susko, Tibor Gašpar, Čítajte viac Právny spor pri trestnej novele. Ovplyvní obštrukcia koalície rozhodnutie Ústavného súdu? Mazák: Je to unikát

Snemovňa tiež vyzvala EP, aby rešpektovala, že úprava Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je „suverénnym rozhodnutím demokraticky zvolenej vlády SR“, ktoré sa žiadnym spôsobom nevymyká právnej praxi v EÚ.

Opozícia odmietnutým uznesením navrhovala, aby parlament vzal rezolúciu na vedomie. Docieliť chceli, aby snemovňa vyjadrila znepokojenie nad spôsobom, akým sa vláda SR rozhodla prijať zmeny Trestného zákona.

4 debata chyba