Nová legislatíva má byť účinná od 15. marca, keď má nadobudnúť účinnosť „veľká novela“ Trestného zákona schválená 8. februára. Novelu podporilo všetkých 136 prítomných poslancov.
„Pri týchto trestných činoch sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to najmä dvadsaťročná doba v prípade zločinov, za ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej 10 rokov. Medzi takéto zločiny patrí najmä vražda, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, týranie blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie,“ uvádza sa v predloženom materiáli. Vláda Roberta Fica (Smer-SD) je však presvedčená o tom, že premlčacie lehoty na 10 rokov za tieto trestné činy sú postačujúce. „V určitých prípadoch však môže nastať situácia, že tieto doby môžu byť nedostatočné, a preto vláda vyhovuje spoločenskej objednávke,“ odôvodňuje sa v predloženom materiáli.
Poslanci po odhlasovaní novely Trestného zákona ukončili 9. schôdzu. Začala sa ešte 31. januára. Zvyšok neprerokovaných bodov presunul parlament na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 16. apríla. Ukončenie schôdze navrhol podpredseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD).
Na programe schôdze ostalo ešte približne 20 neprerokovaných návrhov. Medzi nimi sú opozičné poslanecké novely, ako aj návrhy uznesení. Poslanci nestihli prebrať ani návrh na odvolanie Tibora Gašpara (Smer-SD) z postu predsedu brannobezpečnostného výboru ani návrh na odvolanie Michala Šipoša (Slovensko, Za ľudí, KÚ) z funkcie šéfa Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Akt ospravedlnenia
Poslanci hnutia Slovensko vo svojich pozmeňujúcich návrhoch dnes navrhovali, aby sa premlčacie lehoty pri znásilnení, sexuálnych činoch a vražde, ktorých obeťami sú maloleté osoby, úplne zrušili. Poslanci však ich návrhy odmietli.
Igor Matovič poukázal na to, že takéto pravidlo majú aj v Maďarsku či vo Veľkej Británii. Koalíciu vyzval, aby návrh schválila ako gesto ospravedlnenia voči ženám, uviedol to v stredajšej diskusii. znásilnenie či sexuálne zneužívanie.

„Práve aplikačná prax poukázala na skutočnosť, že obete týchto trestných činov sa často odhodlajú na nahlásenie takýchto trestných činov až po uplynutí terajšej premlčacej lehoty. Preto veľa obetí zostáva bez akéhokoľvek zadosťučinenia a páchatelia zostávajú nepotrestaní a pokračujú v páchaní trestnej činnosti,“ argumentoval v parlamente Matovič.
Nízka dôvera k polícii
Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková pripomenula, že vrátenie premlčacích lehôt na pôvodnú úroveň má zásadný význam z hľadiska spravodlivosti, ochrany obetí, ako aj zvýšenia účinnosti trestnoprávneho systému. Dodala, že to poskytne obetiam viac flexibility aj podpory a páchateľov znásilnenia bude možné efektívnejšie identifikovať, stíhať a potrestať.
Poslankyňa Beáta Jurík (PS) pripomenula, že sexuálne a sexualizované násilie patrí medzi najmenej nahlasované trestné činy. Jurík vo svojom vystúpení uviedla konkrétne prípady obetí znásilnenia. Poukázala na to, že obete majú veľmi nízku dôveru v kompetentné orgány. Stretávajú sa s rodovými stereotypmi či nevhodným prístupom. Jurík takisto spomenula prípady páchateľov, ktorým je zverená starostlivosť o deti. Pri týchto činoch je podľa nej nezanedbateľná miera recidívy. Myslí si, že pri týchto prípadoch je potrebné mať dostatočnú premlčaciu lehotu alebo nemať premlčaciu lehotu vôbec, pretože keď deti zažijú traumatizujúcu udalosť, spomienky vytesnia.
Poslankyňa zdôraznila, že znásilnenie je obrovský útok na človeka a vyvoláva pocit hanby. Túto novelu považuje Jurík za víťazstvo opozičných poslankýň, ale hlavne za víťazstvo „všetkých žien, obetí a preživších tohto ohavného činu“.
