Pokračovanie článku: Premlčacie lehoty sa pri vražde či znásilnení napokon nemenia, za opravu k novele hlasovalo 136 poslancov

Opozičné strany vítajú schválenú novelu Trestného zákona. Zhodujú sa, že sa tak napravila chyba vládnej koalície. „Vláda si fakticky priznala chybu a je dôležité, že sme ju včas napravili," reagovala poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Schválená úprava je podľa nej veľmi dôležitá osobitne pre prípady znásilnení či vrážd.

Aj podľa hnutia PS sa ukázalo, že skracovanie premlčacích dôb bolo chybou vládnej koalície. Obete a preživší násilných trestných činov si už môžu podľa hnutia vydýchnuť. „Nemusia mať obavy, že trestné činy, ktoré boli na nich spáchané, budú premlčané a že páchatelia nebudú potrestaní,“ povedala novinárom Zuzana Števulová (PS).

Pôvodná novela podľa predsedníčky poslaneckého klubu KDH Martiny Holečkovej vykazovala veľmi veľa nedostatkov. Myslí si, že ešte sa môžu ukázať ďalšie chyby. Vláda pristúpila k tejto novele podľa Holečkovej len preto, že mala strach pred ľuďmi a ich reakciami na schválenú novelu. „Vláda potom, ako zistila, že znížením premlčacích dôb za znásilnenie prerazila dno, tak zo strachu pred ľuďmi musela cúvnuť,“ uviedla. Poďakovala sa všetkým ľuďom, ktorí dali vláde najavo, že znižovať premlčacie doby za znásilnenie je za čiarou, a takisto sa poďakovala všetkým obetiam znásilnenia, „ktoré sa nebáli prehovoriť a nastaviť vláde zrkadlo“.

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič kritizuje, že PS a SaS nepodporili pozmeňujúce návrhy od poslancov hnutia na úplné zrušenie premlčacích dôb. Ondrej Dostál (SaS) reagoval, že hnutie Slovensko s nikým neprediskutovalo tieto návrhy.

Kolíková zároveň dodala, že podania na Ústavnom súde SR v súvislosti s „veľkou“ novelou Trestného zákona majú viacero dôvodov na pozastavenie účinnosti novely ako celku. Myslí si, že rozhodnutie súdu bude dôležité pre budúcnosť novely. PS takisto uviedlo, že na opodstatnenosti podnetu na Ústavný súd voči novele toto rozhodnutie parlamentu nič nemení. Skrátenie premlčacích dôb bolo podľa PS len jedným z mnohých dôvodov, pre ktoré táto novela nikdy nesmie byť účinná.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #novela Trestného zákona #Národná rada