Zastrašovali, vydierali, vraždili. Súrodencom Krátkym zrušil najvyšší súd doživotné tresty, idú do väzby

Najvyšší súd v prípade súrodencov Dávida a Dominika Krátkych dnes vyhovel ich dovolaniu a zrušil im právoplatne uložené doživotné tresty. Dôvodom je podľa predsedu senátu Martina Bargela to, že bola porušená ich prezumpcia neviny, keďže ich odsúdili rovnakí sudcovia Špecializovaného trestného súdu, ktorí schvaľovali dohody s obvinenými, ktorí neskôr vypovedali proti súrodencom.

28.02.2024 12:33 , aktualizované: 13:52
debata (5)

Dovolací senát z tohto dôvodu zrušil rozsudok ŠTS z roku 2020 ako aj uznesenie odvolacieho senátu NS SR, ktorým boli zmietnuté odvolania obžalovaných. ŠTS tak má prípad údajnej zločineckej skupiny vedenej bratmi prejednať odznovu v novom zložení senátu.

Odsúdení súrodenci argumentovali rozsudkom Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý len 15. februára rozhodol o porušení práv Dávida. „Najvyšší súd prakticky nemá inú možnosť, ako rešpektovať tento právny názor," povedal na dnešnom verejnom zasadnutí Dávid Krátky. Obaja bratia zároveň prízvukovali svoju nevinu. Podľa predsedu dovolacieho senétu Bargerla by však senát rozhodol rovnako aj bez rozhodnutia ESĽP. Súd zároveň rozhodol, že dvojičky, ktoré sa zrušením rozsudku vrátili do pozície obvinených, berie do väzby.

Drogy pervitín naka polícia Čítajte viac Predávali drogy, vraždili. Dvojičky odsúdené na doživotie chcú ísť na slobodu

Podľa jedného z obhajcov súrodencov Mareka Paru je rozhodnutie súdu nevyhnutným dôsledkom pochybení Úradu špeciálnej prokuratúry. Ten podľa neho dlhodobo porušoval všetky možné práva obvinených vrátane prezumpcie neviny. Zároveň povedal, že nesúhlasí s väzobným stíhaním bratov Krátkych. „Obidvaja bratia Krátky majú prijatých sedem sťažností na ESĽP," povedal Para s tým, že je len otázkou času, kedy budú v týchto veciach vynesené rozsudky. „A samozrejme predpokladáme, že bude konštatované masívne porušenie ich práv," dodal Para s tým, že v súvislosti s rozhodnutím o väzbe sa obrátia na Ústavný súd SR a prípadne aj na ESĽP.

Priznali sa, dohodli sa

Hoci v roku 2017 polícia v rámci akcie Twix zadržala a obvinila okrem bratov aj celý gang, na lavici obžalovaných nakoniec ostali sedieť iba Dávid Krátky, jeho dvojča Dominik a ich bratranec Filip K. Ostatní sa postupne dohodli s prokurátorom, súdy dohody schválili a všetci si odpykávajú vysoké tresty. Členovia skupiny priznali trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovú trestnú činnosť.

Dávid a Dominik šéfovali gangu, ktorý páchal predovšetkým drogovú, ale aj inú trestnú činnosť od roku 2010 na území Trenčianskeho a Žilinského kraja v mestách Púchov, Považská Bystrica, Ilava, Dubnica nad Váhom, Trenčín či Žilina a v ich okolí. Okrem predaja drog využívali na zabezpečenie svojho vplyvu zastrašovanie, hrubý nátlak, prípadne vydieranie. Konkurentov v distribúcii drog likvidovali podpaľovaním áut či iných objektov.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd SR