Gašpar vysvetľoval, prečo vláda mení štatút SIS. Kolíková chce dokument odtajniť

Zmena štatútu Slovenskej informačnej služby (SIS) je reakciou na vyjadrenie prezidentky, že sa s vymenovaním nového šéfa tajnej služby nebude ponáhľať. V stredu po rokovaní mimoriadneho výboru na kontrolu činnosti SIS to uviedol poslanec Smeru Tibor Gašpar. Predsedníčka výboru a poslankyňa SaS Mária Kolíková, ktorá mimoriadny výbor zvolala, je presvedčená, že úprava z právneho hľadiska neobstojí. Obrátiť sa chce nielen na Generálnu prokuratúru, ale aj priamo na SIS.

28.02.2024 17:13
debata (50)
Mária Kolíková k zmene štatútu SIS
Video
Zdroj: TV Pravda

Mimoriadny výbor na kontrolu činnosti SIS sa podarilo otvoriť až na druhý pokus. Pôvodne plánovaný utorkový termín o 12.00 nevyšiel, keďže v čase, keď sa mal konať, prebiehalo rokovanie parlamentu.

Gašpar si myslí, že vláda nemala inú možnosť, ako prísť so zmenami. „Predseda vlády si vždy vyberá šéfa SIS a chce pracovať s človekom, ktorému dôveruje. Tento stav sa doteraz nenaplnil, pani prezidentka povedala, že ho nemieni tak skoro vyriešiť, tak nebolo možné inak postupovať,“ zdôvodnil. Gašpar starší, ktorého meno sa pôvodne spomínalo v súvislosti s funkciou šéfa SIS, predpokladá, že zmena štatútu vznikla v koordinácii s predsedom vlády. Je podľa neho v súlade so zákonom.

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar Čítajte viac Tajných má riadiť Gašparov syn, cez Čaputovú zrejme neprejde. Fico ju skritizoval: SIS nie je priorita?

Doplnenie štatútu predložil na rokovanie vlády ešte minulý týždeň námestník riaditeľa SIS Tomáš Rulíšek, ktorý je poverený od odvolania Michala Aláča vedením služby. K schváleniu zmien došlo po tom, čo vláda v polovici mesiaca odobrila do vedenia služby syna Tibora Gašpara – Pavla, ktorý momentálne pôsobí ako štátny tajomník ministerstva spravodlivosti.

O nominácii Gašpara mladšieho však kabinet neinformoval hlavu štátu. Prezidentka Zuzana Čaputová sa v neskoršej reakcii na meno potenciálneho šéfa SIS vyjadrila, že s jeho vymenovaním sa ponáhľať nebude, pretože služba je nateraz v dobrých rukách. Naznačila tiež, že vymenovanie už nechá na svojho nástupcu a zmenu štatútu označila za účelovú. Poukázala tiež na to, že ide o utajovaný dokument a jeho preskúmanie je veľmi problematické.

Poslanci M. Dubéci a Z. Števulová: Obavy kvôli zmenám štatútu SIS sú opodstatnené
Video
Zdroj: TV Pravda

„Naša právna úprava totiž nepočíta s možnosťou, že by vláda nerešpektovala ústavou a zákonom dané právomoci prezidenta,“ skonštatoval riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej. Šéfka výboru Kolíková považuje za zrejmé, že zmena štatútu je účelová a súvisí s návrhom na vymenovanie nového riaditeľa. Nevidí dôvod, aby bol dokument utajený.

„Som presvedčená, že takáto zmena štatútu neobstojí v právnom štáte. Neexistuje, aby sme nevedeli, kto vedie SIS, aby zákon nepredpokladal nejaký postup a námestník, ktorý ani nemá takýto priestor podľa zákona, by mal určovať osobu, ktorá by mala viesť SIS,“ skonštatovala Kolíková. Plánuje preto iniciovať návrh opozičných poslancov na Generálnu prokuratúru. Zároveň sa chce obrátiť na samotnú SIS, aby štatút odtajnila.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská informačná služba #Tibor Gašpar #Pavol Gašpar