Ústavný súd potvrdil pozastavenie účinnosti časti trestnej novely. Dobrá správa pre demokraciu, uviedla Čaputová

Ústavný súd v stredu potvrdil, že pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

29.02.2024 09:49 , aktualizované: 15:51
Trestná novela, opozícia, Matovič, Gašpar Foto: ,
Opoziční poslanci s transparentami počas hlasovania na schôdzi, na ktorej koalícia schválila novely trestných kódexov
debata (73)
Prezidentka Čaputová o rozhodnutí Ústavného súdu
Video

Ústavný súd zároveň prijal návrhy prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry súd nevyhovel.

Ústavný súd zverejnil na svojej webovej stránke tlačovú správu k neverejnému zasadnutiu pléna, na ktorom rozhodoval o podaní prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných poslancov. Odlišné stanoviská mali dvaja sudcovia Ústavného súdu: Peter Straka a Robert Šorl.

Rozhodnutie Ústavného súdu je dobrou správou pre demokraciu a právny štát na Slovensku, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na pozastavenie účinnosti časti novely trestných kódexov. Rýchle rozhodnutie podľa prezidentky svedčí aj o tom, že zásah do ústavou garantovaných práv občanov by mohol byť natoľko závažný, že ústavní sudcovia považovali za dôležité preskúmať ho ešte pred nadobudnutím účinnosti novely Trestného zákona.

„Systém bŕzd a protiváh zafungoval, a to je asi najdôležitejší odkaz všetkým občanom Slovenska. Samozrejme, treba pripomenúť, že ide o rozhodnutie o pozastavení účinnosti niektorých častí novely a nie o meritórne rozhodnutie ústavného súdu. Je však dobrou správou pre poškodených trestnou činnosťou, lebo nateraz nebudú negatívne dotknuté ich práva domôcť sa odškodnenia a spravodlivosti,“ skonštatovala prezidentka.

Hlava štátu vníma rozhodnutie aj ako odkaz zahraničným partnerom, že financie európskych daňových poplatníkov zostávajú na Slovensku primerane chránené. Rozhodnutie ÚS podľa nej znamená náročnú úlohu pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry zabezpečil plynulý prechod prokurátorov a presun spisov na nové pôsobiská bez dochádzania k prieťahom v konaniach.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka plne rešpektuje uznesenie pléna Ústavného súdu k novele Trestného zákona. „Na implementáciu zákonov súvisiacich so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR sa orgány prokuratúry intenzívne pripravujú a ku dňu nadobudnutia ich účinnosti bude táto zmena vykonaná. Po realizácii zmien bude verejnosť informovaná o komplexných opatreniach prijatých na zabezpečenie plnenia úloh prokuratúry,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Premiér Robert Fico. Čítajte viac Fico víta Lipšicov koniec. Ústavný súd nám dal za pravdu, politicky som dosiahol svoje, zdôraznil

Mária Kolíková (SaS) označila rozhodnutie Ústavného súdu pri novele Trestného zákona za víťazný okamih. Ústavný súd podľa nej vzbudzuje nádej a ukázal sa ako silná inštitúcia, ktorá vie demokraciu a právny štát chrániť.

Kolíková: Ústavný súd zastavil hanebnú novelu Trestného zákona v kľúčových veciach
Video

„Ukázal osobité nasadenie a jeho rýchlosť a včasnosť treba osobitne oceniť,“ uviedla poslankyňa. „V závere jednoznačne povedal, a vyslal tým signál predsedovi NR SR (Robertovi Ficovi – pozn. red.) aj ministrovi spravodlivosti (Borisovi Suskovi – pozn red.), že si nemôžu vykladať zákon, ako im práve vyhovuje,“ pokračovala.

Podľa Kolíkovej neexistuje žiadna prekážka, ktorá by brzdila vo zverejnení rozhodnutia v zbierke zákonov.

Podľa Ondreja Dostála (SaS) Ústavný súd môže ešte vyhlásiť za protiústavnú, a tým zrušiť celú novelu Trestného zákona. Opozičný poslanec to uviedol s tým, že súd prijal podnety o možnej protiústavnosti novely na ďalšie konanie v celom rozsahu.

Reagoval tým, na vyjadrenie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, podľa ktorého je nepozastavenie účinnosti zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry úspechom koalície. Dostál však zdôraznil, že ústavný súd momentálne pozastavil účinnosť len tých častí novely, ktoré, „keby nadobudli účinnosť, mohli byť ohrozené práva a slobody“.

sudca, kladivko, zákony Čítajte viac Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy trestného zákona. Lipšicovej špeciálnej prokuratúry by sa to týkať nemalo

Ešte nikdy v histórii Slovenska sa nestalo, aby nezverejneným rozhodnutím Ústavného súdu disponovali médiá skôr, ako dotknuté štátne orgány. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) na sociálnej sieti.

Takéto konanie je podľa neho o to zarážajúcejšie, keďže súd sa v minulosti vyjadril, že o veciach, o ktorých sa na súde koná, „nekomunikuje mimo zákonných procesných postupov s nikým". Nikdy v histórii sa podľa neho nestalo ani to, že by Ústavný súd rozhodol o zákone, ktorý ešte nenadobudol platnosť.

Minister Susko o rozhodnutí Ústavného súdu
Video

„V minulosti sám ústavný súd viackrát rozhodol, že do jeho právomoci patrí rozhodovanie o súlade zákona s ústavou za predpokladu, že namietaný zákon má všetky atribúty zákona, predovšetkým musí ísť o platný zákon. Každý zákon nadobúda platnosť uverejnením v Zbierke zákonov," tvrdí Susko.

Vládna koalícia však už niekoľko dní zdržuje zverejnenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov. „Absencia platnosti namietaného právneho predpisu vylučuje právomoc ústavného súdu konať o podaní navrhovateľa, a je preto prekážkou začatia konania o súlade právnych predpisov," povedal Susko.

Minister súčasne tvrdí, že k rozhodnutiu súdu sa nemôže vyjadriť, lebo ho ešte nevidel. „Ústavný súd sa nielen svojou rozhodovacou činnosťou, ale aj komunikáciou svojich rozhodnutí a postupov snaží vštepovať všetkým adresátom rozhodnutí dôveru v inštitúcie a v ich rozhodovanie a to isté očakáva aj od ostatných orgánov verejnej moci alebo od osôb, ktoré formujú verejnú mienku," citoval Susko.

Dodáva, že ak sú medializované informácie o rozhodnutí ústavného súdu naozaj pravdivé, tak toto rozhodnutie je „absolútnym popretím predchádzajúcich rozhodnutí a jeho ustálenej judikatúry".

novela trestná, NR SR Čítajte viac K trestnej novele mali odlišné stanoviská dvaja sudcovia. Aké boli ich zdôvodnenia?

Strana Hlas rešpektuje predbežné rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktoré okrem iného potvrdzuje zánik Špeciálnej prokuratúry k 20. marcu. „Sme presvedčení, že táto inštitúcia splnila svoju historickú úlohu a po jej ovládnutí Danielom Lipšicom sa stala vážnou prekážkou právneho štátu na Slovensku. Zabezpečenie práva a spravodlivosti na Slovensku nesmie byť závislé na jednej inštitúcii, a už vôbec nie na jednom človeku,“ uviedla dnes strana vo svojom stanovisku k rozhodnutiu Ústavného súdu.

Zároveň zdôraznila, že nepozastavenie účinnosti všetkých zmien v trestných kódexoch naznačuje, že Ústavný súd SR nevidel zásadný problém v spôsobe prijímania týchto zákonov vo vláde a v parlamente, čo bolo najväčšou výhradou opozície.

Strana Hlas je naďalej presvedčená, že zmeny v trestných kódexoch približujú Slovensko vyspelým európskym krajinám. „Pozastavenie účinnosti nie je rozhodnutím o rozpore novely trestných kódexov s ústavou, počkáme preto na definitívne rozhodnutie Ústavného súdu SR v merite veci,“ dodala strana Hlas-SD.

Ústavný súd Čítajte viac Profesor práva kritizuje rozhodnutie Ústavného súdu: Nemal by sa zaoberať neplatným zákonom, akademická obec mlčí zo strachu pred lynčom

Rozhodnutie Ústavného súdu SR vo veci novely Trestného zákona je dôkazom, že Slovenská republika je ešte stále právnym štátom, kde funguje systém bŕzd a protiváh a kde svojvôľa nemá miesto, uviedol predseda Kresťanskodemo­kratického hnutia (KDH) Milan Majerský.

„Od začiatku sme tvrdili, že novela Trestného zákona sa má prijímať po širokej odbornej diskusii pre zvýšenie bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku, a nie za účelom zabezpečiť pre pár vyvolených bezpečnosť a beztrestnosť,“ vyhlásil Majerský.

Zároveň vyzval predsedu vlády Roberta Fica, predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, ako aj všetkých občanov, aby toto rozhodnutie ústavného súdu rešpektovali.

Podľa lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku rozhodnutie súdu dokazuje, že odpor a boj má zmysel. „V parlamente, na námestiach po celom Slovensku aj ústavnou sťažnosťou. Nikdy sa nesmieme vzdať. Slovensko si nenecháme ukradnúť ani Ficom, ani Dankom, ani Pellegrinim,“ doplnil Šimečka.

Koalícii sa nepodarilo rozložiť právny štát, reagoval kandidát na prezidenta Ivan Korčok na rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti niektorých častí novely Trestného zákona.

„Je to dôležitá správa, pretože síce sa koalícia snaží rozložiť právny štát, ale kým sú tu funkčné a nezávislé inštitúcie, nebudú to mať také jednoduché. Je to ďalší dôkaz, prečo je taká podstatná mocenská rovnováha a prečo nesmú získať absolútnu moc. Spoločne im v tom vieme zabrániť. Verím, že sa politici vládnej koalície zdržia útokov na ústavný súd a budú konať v súlade s Ústavou SR." uviedol Korčok.

Predseda opozičného hnutia Slovensko a poslanec parlamentu Igor Matovič víta rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorým pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Odmieta však, že by toto rozhodnutie bolo víťazstvom opozície.

Matovič zdôraznil, že aj keď sudcovia ÚS boli zvolení za vlády Smeru-SD, ich rozhodnutie je prejavom toho, že majú vlastnú integritu, rozhodli sa byť osobnosťami v otázkach práva a Slovensku dávajú nádej, že novelu Trestného zákona vyhlásia za protiústavnú. „Ústavný súd chránil verejný záujem, práva nás všetkých a najmä práva obetí trestných činov,“ povedal Matovič.

Rozhodnutie ÚS považuje poslankyňa Veronika Remišová (hnutie Slovensko, KÚ, Za ľudí) za kľúčové, pretože podľa nej pozastavil účinnosť pri najperfídnejších zmenách, ktoré chcela presadiť koalícia. „Pokus o zmenu premlčacích lehôt, udelenie amnestie svojim ľuďom a nebezpečným zločincom…,“ priblížila.

Poslanec Gábor Grendel (hnutie Slovensko, KÚ, Za ľudí) vníma rozhodnutie ÚS ako dobrú aj zlú správu. „Zlou správou je, že Úrad špeciálnej prokuratúry zanikne. Tušili sme to, pretože špeciálna prokuratúra nie je priamo v ústave spomenutá a nie je ani ústavným zákonom zriaďovaná,“ uviedol Grendel. Dobrou správou podľa neho je existencia nádeje, že sa vládnej koalícii nepodarí doručiť beztrestnosť vybraným, vplyvným ľuďom.

© Autorské práva vyhradené

73 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavný súd SR #Mária Kolíková