K trestnej novele mali odlišné stanoviská dvaja sudcovia. Aké boli ich zdôvodnenia?

Ústavný súd musí v súvislosti s koaličnou novelou Trestného zákona konať tak, aby parlamentu nebránil v ďalšej reforme trestného práva. V odlišnom stanovisku k uzneseniu o pozastavení účinnosti niektorých časti novely to napísal sudca Robert Šorl.

29.02.2024 11:00
novela trestná, NR SR Foto: ,
Tabuľa s výsledkom hlasovania poslancov Národnej rady o novele Trestného zákona, 8. február 2024
debata (5)

„Zdá sa, že táto reforma sa prijatím namietaného novelizačného zákona len začala,“ skonštatoval Šorl. Rovnako sa podľa neho javí, že môže mať viacero nedostatkov, o ktorých sa už uskutočňuje odborná diskusia.

Minister Susko o rozhodnutí Ústavného súdu
Video
Ústavný súd Čítajte viac Profesor práva kritizuje rozhodnutie Ústavného súdu: Nemal by sa zaoberať neplatným zákonom, akademická obec mlčí zo strachu pred lynčom

„Treba uznať, že tieto nedostatky môžu byť aj výsledkom uponáhľaného legislatívneho procesu. Podstatné však je, že len pri časti novelizovaných bodov možno uvažovať o vecnom rozpore s Ústavou SR,“ zdôraznil sudca.

Sudca Peter Straka vo svojom odlišnom stanovisku pripomenul, že už v minulosti kritizoval vo svojich vystúpeniach a odlišných stanoviskách ukladanie vysokých trestov, niekedy považovaných až za „drakonické“.

Tresty by totiž podľa jeho názoru v 21. storočí nemali primárne plniť odstrašujúcu funkciu. „Odstrašenie ostatných na príklade jedného je prístup, ktorý nie je v súlade s morálnym statusom konkrétneho jednotlivca a tvrdí, že na jednotlivcov platia len hrozby, navyše, empirické fakty vyvrátili, že kriminalita sa odstrašujúcimi trestami znižuje, naopak, odstrašujúci účinok sankcií nemá na kriminalitu vplyv,“ doplnil Straka.

Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu podnety týkajúce sa koaličnej novely Trestného zákona. Vyplýva to z uznesenia súdu po zasadnutí pléna. Zároveň súd rozhodol o pozastavení účinnosti niektorých častí novely.

Pozastavené časti by sa mali týkať znižovania trestných sadzieb a skracovania premlčacích lehôt za niektoré trestné činy. Takisto sa pozastavené časti týkajú navrhovanej kompetencie ministra spravodlivosti zasahovať do schválených dohôd o vine a treste. Pozastavené časti sa netýkajú zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. K uzneseniu pripojili odlišné stanovisko sudcovia Robert Šorl a Peter Straka.

sudca, kladivko, zákony Čítajte viac Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy trestného zákona. Lipšicovej špeciálnej prokuratúry by sa to týkať nemalo Trestná novela, opozícia, Matovič, Gašpar Čítajte viac Ústavný súd potvrdil pozastavenie účinnosti časti trestnej novely. Dobrá správa pre demokraciu, uviedla Čaputová
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavný súd SR #novela Trestného zákona