Fico víta Lipšicov koniec. Ústavný súd nám dal za pravdu, politicky som dosiahol svoje, zdôraznil

Premiér Robert Fico (Smer) vyhlásil, že je vďačný Ústavnému súdu (ÚS) SR za to, že odobril zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Zdôraznil, že novela nie je protiústavná, len nateraz pozastavená. Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry oceňujú včerajšie rozhodnutie Ústavného súdu, ktorým bola pozastavená účinnosť celej novely Trestného zákona a časti novely Trestného poriadku.

29.02.2024 12:11 , aktualizované: 13:04
debata (256)
Premiér Fico po rozhodnutí Ústavného súdu
Video

„Dosiahli sme hlavný politický cieľ, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry,“ vyhlásil v Košiciach na výjazdovom rokovaní vlády po rozhodnutí ústavného súdu. ÚS zrušeniu prokuratúry nezabránil, pozastavil však účinnosť iných častí novely Trestného zákona, vrátanie premlčania trestných činov.

Od ÚS chce vedieť prečo sa zmenila ich rozhodovacia prax a prečo sa ich rozhodnutie najskôr ukázalo v médiách.

Fico podotkol, že v koalícii majú aj naďalej jednotný postoj k veci. „Mali sme jednotný názor pokiaľ išlo o reformu a zrušenie ÚŠP, 78 poslancov hlasovalo za a len jeden sa zdržal lebo bol chorý,“ uviedol Fico.

Ústavný súd Čítajte viac Profesor práva kritizuje rozhodnutie Ústavného súdu: Nemal by sa zaoberať neplatným zákonom, akademická obec mlčí zo strachu pred lynčom

Priznal, že je zvedavý na vysvetlenie Ústavného súdu, prečo prelomil svoju prax, keď sa rozhodol pozastaviť účinnosť zákona predtým, ako zákon existuje. Rozhodovacia prax podľa neho hovorí, že zákon musím nadobudnúť „kvalitu a musí byť zverejnený a podpísaný“.

„Prečo pristúpil k prelomeniu a prečo pod takýmto tlakom pracoval. Mohol rozhodnúť kedykoľvek,“ dodal s tým, že to považuje za zvláštne.

O tom, že sa rozhodnutie najskôr objavilo v médiách považuje za blamáž. Následne dodal, že Slovensko nežije novelou Trestného zákona a skonštatoval, že prijímanie vraj „sleduje len zboku, lebo má aj inú robotu“.

Fico skonštatoval, že dnes je zrejmé, že úrad pod vedením špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica podľa všetkého zanikne a agendu preberie generálna prokuratúra. Vyhlásil, že dôvodom za rušením ÚŠP bolo hrubé porušovanie ľudských práv v rokoch 2019 až 2023 a úrad mal podľa neho riadiť vyšetrovania NAKA. „Vítam toto rozhodnutie, ja som bol obeťou tejto šikany, správne rozhodnutie. Ostatné veci nech prerokujú, treba byť trpezlivý. Ja som spokojný, ja som politicky dosiahol čom som potreboval,“ podotkol.

„Čo vám mám povedať, že sme prehrali, keď sme dosiahli hlavný politický cieľ. Som veľmi spokojný, že to semenište zla prestane existovať a že sa naplnilo programové vyhlásenie vlády,“ uviedol.

Zdôraznil, že reforma trestného práva bol až druhoradý cieľ. „Ak potrebuje čas, nech sa páči, pre mňa bola najpodstatnejšia vec naplnená,“ uzavrel. Fico je tak presvedčený, že ÚS validoval skrátené konanie na zrušenie ÚŠP. „Pekný deň, my ideme na Valaliky,“ ukončil tlačové vyhlásenie.

sudca, kladivko, zákony Čítajte viac Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy trestného zákona. Lipšicovej špeciálnej prokuratúry by sa to týkať nemalo

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry oceňujú včerajšie rozhodnutie Ústavného súdu, ktorým bola pozastavená účinnosť celej novely Trestného zákona a časti novely Trestného poriadku.

Už vlani v decembri prokurátori ako prví upozornili na mimoriadne riziká drastického znižovania trestných sadzieb za ekonomickú a korupčnú trestnú činnosť a výrazného skracovania premlčacích dôb.

„Vo vzťahu k Úradu špeciálnej prokuratúry sme nepozastavenie účinnosti príslušných zákonov očakávali, keďže existencia ÚŠP nemá ústavnoprávny rozmer,“ uviedli prokurátori v spoločnom stanovisku.

„Napriek tomu si každý deň plníme svoje povinnosti v prípravnom konaní a v súdnom konaní. Za necelé dva mesiace od začiatku roka sme podali obžaloby na 63 osôb a návrhy na schválenie dohôd o vine a treste na 14 osôb,“ ozrejmili.

Prokurátori doplnili, že rešpektujú rozhodnutie aktuálnej parlamentnej väčšiny.

© Autorské práva vyhradené

256 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Ústavný súd SR #novela Trestného zákona