Dve lietadlá, jednomiestny model C a dvojmiestny model D, podpredseda vlády symbolicky prevzal na slávnostnom ceremoniáli v závode spoločnosti Lockheed Martin v Greenville spolu s delegátmi zo Spojených štátov a Slovenska. Stroje zatiaľ zostávajú v Greenville na kontrolný výcvik. Tento výcvik je pre personál slovenských vzdušných síl kľúčový na zabezpečenie bezproblémovej a efektívnej prevádzky flotily F-16 Block 70.
Kaliňák a generálny manažér Integrovanej stíhacej skupiny spoločnosti Lockheed Martin OJ Sanchez sa zhodli, že dodaním týchto lietadiel sa pre Slovensko začne nová éra jeho nadzvukového letectva. Slovensko sa navyše dodaním stíhacích lietadiel F-16 stane prvou európskou krajinou, ktorá bude disponovať touto najnovšou verziou Fighting Falcon. „Je našou povinnosťou robiť všetko preto, aby sme ozbrojeným silám zabezpečili najvyššiu mieru ochrany a minimalizovali tak potenciálne straty na životoch. Moderné stíhacie lietadla F-16 sú zárukou najvyššej kvality a tým pádom aj bezpečia našich vojakov a vojačiek," uviedol Kaliňák.
Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 prebieha v rámci 162. krídla národnej gardy štátu Arizona na letisku Tucson.
Minister obrany ešte začiatkom februára pripustil objednanie aj ďalších stíhačiek F-16. Potvrdil tiež, že chce rokovať s USA, či by sa zľava na vrtuľníky Viper dala preniesť alebo rozložiť napríklad na kúpu systému protivzdušnej obrany Patriot.
USA ponúkli Slovensku 12 vrtuľníkov Viper s príslušenstvom a vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire s výraznou zľavou ako náhradu za Ukrajine darované stíhačky MiG-29. Slovenská republika by za techniku mala zaplatiť približne 340 miliónov dolárov, pričom jej hodnota je vyše jednej miliardy eur. Bojové vrtuľníky v súčasnosti nie sú vo výzbroji Ozbrojených síl SR, išlo by teda o úplne novú bojovú spôsobilosť.
V druhej polovici roka by vojaci mala armáda SR dostať dva 3D rádiolokátory stredného dosahu. Najskôr v apríli je naplánované aj dodanie štyroch radarov blízkeho dosahu. „Do konca roka 2025 by mali byť dodané všetky 3D rádiolokátory,“ doplnil rezort. Slovensko uzavrelo zmluvu na 17 kusov. Začiatok dodávok sa pôvodne očakával už v roku 2023.
Ozbrojené sily SR by si mali do konca júna prevziať aj posledných šesť z 25 objednaných húfnic Zuzana 2. Dodanie zvyšných kusov sa odložilo pre uprednostnenie dodávok pre Ukrajinu. Ide o nákup z roku 2018.
Rezort obrany pôvodne avizoval na tento rok aj dodanie prvých vozidiel 8×8. V aktuálnom stanovisku uviedli, že „Ministerstvo obrany nebude dané informácie v tomto momente konkretizovať“. Všetkých 76 bojových obrnených vozidiel by mali dodať do roku 2027.