Odvolací súd potvrdil, že Matovič sa nesmie vyjadrovať urážlivo o Haščákovi

Odvolací Krajský súd v Trnave potvrdil neodkladné opatrenie Okresného súdu Trnava, ktorým hnutiu Slovensko (predtým OĽaNO) a jeho šéfovi Igorovi Matovičovi ukladá povinnosť zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých, urážlivých a hanlivých výrokov voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi.

01.03.2024 15:19
matovič Foto: , ,
Igor Matovič
debata (10)

Ako ďalej informovala advokátska kancelária Relevans, s.r.o., ktorá Haščáka zastupuje, súd rozhodnutím z 29. februára potvrdil aj povinnosť Matoviča a jeho hnutia vymazať zo svojich profilov na sociálnych sieťach desiatky príspevkov a videí, ktoré takéto výroky obsahujú.

Matovič o 'skorumpovanom bastardovi'
Video

Odvolací súd podľa advokátskej kancelárie v statusoch a videách Matoviča a jeho hnutia identifikoval zjavné porušovanie osobnostných práv, čo vyžadovalo okamžitý zásah. Súd zároveň konštatoval, že postup Matoviča vybočuje z pravidiel slušnosti. „Vítame, že sa krajský súd stotožnil s prvostupňovým rozhodnutím. Veríme, že Igor Matovič a jeho hnutie budú súdom nariadené právoplatné neodkladné opatrenie tentokrát rešpektovať," povedal advokát a partner advokátskej kancelárie zastupujúcej Haščáka Alexander Kadela. Po vydaní rozhodnutia súdu prvej inštancie bolo podľa neho až zarážajúce, že sa Matovič nielenže hanlivých výrokov nezdržal, ale svoje útoky ešte zintenzívnil a dokonca spochybňoval nezávislosť súdneho rozhodnutia. „Privítali by sme, ak by sa Igor Matovič správal ako každý iný občan, od ktorého sa vyžaduje prísne rešpektovanie právoplatného rozhodnutia súdu," doplnil Kadela.

Matovič o zdravotnictví: Výzva Haščákovi, za všetko môžu Fico s Pellegrinim
Video

Okresný súd vo svojom rozhodnutí z leta minulého roku konštatoval, že videá a príspevky Matoviča obsahujú prejavy o Haščákovi, ktoré nie je možné spoločensky tolerovať. Podľa súdu totiž nebolo cieľom Matoviča využiť svoje postavenie na otvorenie legitímnej verejnej diskusie, nakoľko príspevky a videá neobsahujú prípustnú a vecnú kritiku, ale osobné slovné útoky, ktoré nesledujú žiadny legitímny cieľ. Súd podľa Haščákových advokátov nariadil neodkladné opatrenie aj z toho dôvodu, že Igor Matovič aj po zaslaní výzvy na zdržanie sa šírenia urážlivých výrokov v tomto konaní pokračoval. Navyše, po doručení výzvy nabrali jeho útoky voči Haščákovi na intenzite. „Neodkladné opatrenie však nie je vhodným inštitútom na domáhanie sa všetkých nárokov, ktoré Jaroslavovi Haščákovi v súvislosti s konaním Igora Matoviča vznikli. Preto pristúpime k podaniu civilnej žaloby, ktorou tieto nároky v mene nášho klienta uplatníme," povedal ešte minulý rok Kadela.

Jaroslav Haščák Čítajte viac Vyšetrovateľka bola policajtka aj poslankyňa. Haščákovi zrušili obvinenie v kauze Gorila, finančník chce vymáhať odškodnenie
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Jaroslav Haščák