Tresty sa budú opäť meniť. Koalícia po stopke od Ústavného súdu pripravuje ďalšie úpravy

Len vo stredu potvrdil Ústavný súd SR (ÚS) svoje rozhodnutie pozastaviť účinnosť časti novely trestných kódexov a koalícia momentálne hovorí o nových úpravách trestných sadzieb.

03.03.2024 13:17
debata (47)
Tibor Gašpar by chcel znova novelizovať trestné sadzby
Video

Kým podľa prezidentky Zuzany Čaputovej išlo o dobrú správu pre demokraciu a právny štát, tak podľa Tibora Gašpara (Smer) je rozhodnutie ÚS „politické, nejasné a nezrozumiteľné“.

V relácii V politike na ta3 kritizoval, že súd pozastavil účinnosť celej novely Trestného zákona, ktorá sa týkala znižovania sadzieb, skracovanie premlčacích lehôt a nastavenia výšky škôd.

Podotkol, že pri ÚS pozastavil aj také zmeny, na ktoré v minulosti poukazoval, že sú protiústavné a pripomenul, že vlani v októbri rozhodol ÚS o tom, že je potrebné upraviť prepadávanie majetku.

Diskusia Gašpara a Kolíkovej o novele Trestného zákona
Video
Zdroj: TV Pravda

„Rozhodoval pod časovým tlakom na požiadavku prezidentky,“ dodal poslanec Smeru. Kritizoval, že Ústavný súd porušil doterajšiu rozhodovaciu prax a posudzoval zákon, ktorý ešte nevyšiel v Zbierke zákonov.

No líder Hlasu Peter Pellegrini priznal, že koalícia pripravuje ďalšiu rozsiahlu zmenu trestnej politiky. „Je to rozsiahla rekodifikácia, ktorá pôjde štandardným procesom,“ povedal v diskusii na RTVS s tým, že koalícia to chce presadiť v rámci súčasného volebného obdobia. Pellegrini tvrdí, že by bol nerád, „ak by sme mohli podozrievať Ústavný súd, že zasiahol do pozičnej hry“. Vyhlásil však, že nechce spochybňovať rozhodnutie súdu, a to bez rozdielu na to, či sa mu páči alebo nie.

Pozastavený zákon však doteraz nebol zverejnený v Zbierke zákonov a Pellegrini podľa jeho slov nevidel dôvod, prečo by sa mal ponáhľať s poslaním novely Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov. „Účinnosť bola až 15. marca, a preto som nevidel dôvod, načo sa ponáhľať,“ povedal s tým, že dodržal zákonné lehoty.

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar Čítajte viac Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

Pellegrini poslal novelu na zverejnenie po 21 dňoch, ako mu ukladá zákon. Teraz má minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) ďalších 15 dní na to, aby zverejnenie novely zverejnil v zbierke. O tom, že koalícia bude reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu ďalšou novelou Trestného zákona, hovoril aj Gašpar. Akú bude mať novela podobu priblížiť, nechcel a podľa neho to ukáže až čas. "Nepredpokladám, že teraz sa s tým bude niekto ponáhľať a pôjde to v riadnom konaní,“ ozrejmil.

Samuel Migaľ z Hlasu sa nechal počuť, že je dohodou koalície alebo koaličnej rady, či a kedy takúto novelu zákona pripraví. Odpovedal tak na otázku, či bude predložená novela skôr alebo počkajú na verdikt súdu. Hlas spolu so Smerom odmietajú, že by rozhodnutie Ústavného súdu SR bolo nejakou súťažou. Reagovali tak aj na opozíciu, podľa ktorej ide o víťazstvo demokracie, ústavnosti, spravodlivosti a ľudských práv.

Podľa Števulovej neberie nikto vláde právo predkladať a novelizovať zákony, musí to však prejsť riadnym legislatívnym konaním. Zdôrazňuje potrebu kvalitnej trestnej legislatívy. Na margo rozhodnutia Ústavného súdu poznamenala, že súd vie dobre, čo robí a vie zareagovať, keď sa niekto snaží prekaziť jeho základnú úlohu. Snahy koalície o znižovanie jeho dôveryhodnosti odsudzuje.

special podcast pocuvajte Pravdu novy jzbt6t / Počúvajte Pravdu / Čítajte viac Kto vyhral prvé kolo v bitke o novelu Trestného zákona? Ani Fico, ani Čaputová

Poslanec Branislav Gröhling (SaS) odmieta tvrdenia o ‚spiknutí‘ opozície voči koalícii. ÚS SR svojim rozhodnutím podľa neho chcel len zabrániť „najväčším škodám“. Nezverejnenie novely zákona v Zbierke zákonov považuje za obštrukciu. Opozícii nebráni presadzovať svoju vôľu, ale robiť by to mala korektne a dodržiavaním pravidiel.

Koalícia a opozícia sa nezhoduje ani v prípade nedávneho stretnutia šéfov diplomacie Slovenska a Ruska Juraja Blanára (Smer) a Sergeja Lavrova. Števulovú toto rokovanie mimoriadne pobúrilo, označila ho za cynické a hanebné. Stretnutiu nerozumie ani Gröhling, považuje ho za nepriateľské gesto voči partnerom v NATO a EÚ. Obaja však veria, že Slovensko spoľahlivým partnerom pre nich stále je.

Eduard Burda, Ján Mazák, Viliam Karas Čítajte viac Burda, Mazák, Karas: Čo si o pozastavení trestnej novely myslia odborníci? Kľúčové otázky a odpovede

© Autorské práva vyhradené

47 debata chyba
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #novela Trestného zákona