Amerika a Slovensko potvrdili svoj záujem spoločne rozvíjať obranný priemysel

Amerika a Slovensko potvrdili svoj záujem spoločne rozvíjať obranný priemysel. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) sa v rámci pracovnej cesty do Spojených štátov stretol v Pentagone s americkým ministrom obrany Lloydom J. Austinom a navštívil aj ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov.

04.03.2024 10:31
debata (19)
Prvá slovenská stíhačka F-16
Video

Kaliňák potvrdil záujem Slovenska pokračovať v modernizácii a zvyšovaní konkurencieschop­nosti slovenského obranného priemyslu. Témou bola aj pomoc Ukrajine.

Kaliňák opätovne deklaroval postoje slovenskej vlády a zdôraznil, že SR kladie veľký dôraz na dodržiavanie medzinárodného práva a odsudzuje všetky formy agresie. Ako ďalej pripomenul, Slovensko nevidí vojenské riešenie konfliktu. „Iba okamžitým zastavením bojov dokážeme zabrániť ďalšiemu krviprelievanie a obnoviť suverenitu Ukrajiny. Je teda nevyhnutné, aby aj medzinárodné spoločenstvo prispelo k čo najrýchlejšiemu začiatku mierových rokovaní," vyhlásil rezort obrany s tým, že Spojené štáty rešpektujú slovenskú pozíciu a vážia si pomoc slovenských výrobcov odmínovacích kompletov Božena 5, univerzálnych dokončovacích strojov UDS 214 či diaľkových detektorov Falcon 4G. Americký minister obrany pogratuloval Slovensku k 20. výročiu vstupu do NATO a ocenil aj zodpovedný prístup Slovenska, jeho mnohé prínosy pre Alianciu a systematické úsilie o zaistenie bezpečnosti východnej hranice.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Robert Kaliňák #vojna na Ukrajine