Fico tu rečnil a hovoril o úspechu. Teraz sa Globsec sťahuje do Prahy

Tohtoročný 19. ročník medzinárodnej bezpečnostnej konferencie Globsec bude miesto Bratislavy v Prahe, záštitu nad ňou prevzal český prezident Petr Pavel. ČTK o tom informovala mimovládna organizácia Globsec, ktorá konferenciu organizuje. Predtým o tom napísal aj web Zoznam Správy. Organizácia, ktorá v uplynulých mesiacoch čelila kritike niektorých slovenských vládnych politikov vrátane premiéra Roberta Fica, označila zmenu miesta konania akcie za výsledok dlhodobej snahy o rozšírenie svojich aktivít naprieč strednou Európou. V Prahe bude konferencia na prelome augusta a septembra.

05.03.2024 09:29
GLOBSEC Foto: ,
Robert Fico na 12. ročníku medzinárodného bezpečnostného fóra Globsec v roku 2017.
debata (129)

Na Globsecu, ktorý je obdobou Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, pravidelne vystupovali poprední európski politici a zúčastnili sa jej aj predstavitelia Česka a Slovenska. Napríklad vlani na Globsecu s prejavom vystúpil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Symbolický krok

„Rozhodnutie uskutočniť tento rok Globsec Forum 2024 v Prahe je symbolickým krokom k intenzívnejšej regionálnej spolupráci. Bohatá história a strategický význam Prahy z nej robia ideálne miesto na podporu medzinárodného dialógu a šírenia konštruktívneho hlasu strednej Európy,“ povedal prezident Globsecu Róbert Vass.

Macron Čítajte viac Globsec: Aj keď je podpora štátu významná, nepredstavuje viac ako 10 percent ročného rozpočtu celej organizácie

„Globsec je významná medzinárodná konferencia prispievajúca ku kultivácii dialógu o otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktorá je v dnešnom svete veľmi potrebná. Teším sa, že tento rok sa uskutoční v Prahe a že tým zvýrazní svoj stredoeurópsky rozmer,“ uviedol v tlačovej správe Globsecu český prezident Pavel, ktorý svoju záštitu nad akciou podpísal v pondelok.

Čaputová na Globsecu: Čas aj pravda sú na strane demokracie
Video

Globsec otvoril v uplynulých rokoch svoje kancelárie vo Viedni, Kyjeve, Bruseli a nadácii vo Washingtone. Na Slovensku chce rozvíjať už skôr organizovanú konferenciu Tatra Summit. Organizácia v minulosti upozorňovala, že Bratislave chýba kongresové centrum; konferencii Globsec hostil v Bratislave jeden z hotelov na nábreží Dunaja, časť programu bola tiež na lodi a vo veľkom stane.

Stopli financie

Po minuloročnom vymenovaní štvrtej vlády premiéra Fica niektorí vládni politici Globsec kritizovali. Sám Fico vlani oznámil, že peniaze na podporu Globsecu štát použije na iný účel. Rovnaký krok požadoval aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, ktorý vlani tvrdil, že proti zastaveniu štátnej pomoci Globsecu bol predseda tretej vládnej strany Hlas Peter Pellegrini. Štát pomáhal Globsecu tiež napríklad pri zaistení ochrany účastníkov konferencie a pri preprave významných hostí.

Fico ešte v roku 2012, kedy bol druhýkrát slovenským premiérom, označil konanie Globsecu v Bratislave za veľký diplomatický úspech Slovenska. Sám sa konferencie opakovane zúčastnil.

GLOBSEC, Robert Fico Čítajte viac GLOBSEC: Viac peňazí na armádu nedáme, povedal Fico
129 debata chyba
Viac na túto tému: #Globsec 2024