Progresívci sa ospravedlnili bývalému riaditeľovi SIS Aláčovi

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa ospravedlnilo bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Michalovi Aláčovi. Ten hnutiu a niekoľkým jeho predstaviteľom adresoval predžalobnú výzvu, na základe ktorej žiada vyplatiť 45-tisíc eur. Ak tak PS neurobí, Aláč ich bude žalovať. Bývalý riaditeľ SIS tvrdí, že progresívci zasiahli do jeho osobnostných práv.

05.03.2024 12:20 , aktualizované: 13:35
Michal Aláč Foto: ,
Michal Aláč
debata (39)

„Bývalý riaditeľ SIS sa v zásade asi domnieva, že prišlo k zhoršeniu verejnej mienky o jeho osobe a zásahu do jeho dobrej povesti. Malo k tomu dôjsť príspevkom na sociálnej sieti, kde PS upozorňovalo na hrozbu politického ovládnutia SIS, pričom uviedlo, že poslední dvaja riaditelia SIS skončili vo väzbe. Aláč nás prostredníctvom advokáta upozornil, že on vo väzbe neskončil – technicky správne bol totiž ‚iba‘ zadržaný v cele predbežného zadržania z kolúznych dôvodov, v trvaní približne dvoch dní," napísalo hnutie na sociálnej sieti.

PS pripomína, že v cele predbežného zadržania končia osoby, ktoré by svojím vplyvom mohli spôsobiť, napríklad ovplyvňovanie svedkov či marenie vyšetrovania, a dôkazov. Neskôr bol Aláč prepustený, no v súčasnosti je stále obvinený v kauze Rozuzlenie.

Progresívci dodávajú, že zásahom do dobrej povesti a zhoršovaniu verejnej mienky o konkrétnych osobách sa dá predchádzať účinnejšie ako žalovaním politických opozičných predstaviteľov. „Ako príklad by sa dalo uviesť dodržiavanie demokratických princípov a deľby moci, transparentné a odborné obsadzovanie ústavných funkcií a štátnych orgánov, dodržiavanie zákonov a ochrana právneho štátu," tvrdí PS.

michal aláč, SIS Čítajte aj Bývalého šéfa SIS Aláča už zbavili mlčanlivosti, polícia dostala podklady

V závere statusu sa hnutie bývalému riaditeľovi SIS ospravedlnilo. „Akokoľvek, ako politická strana sa snažíme o presné formulovanie myšlienok. Preto sa bývalému riaditeľovi SIS pánovi JUDr. Aláčovi ospravedlňujeme a uvádzame na správnu mieru – nebol zobratý do väzby, ale iba zadržaný v cele predbežného zadržania z kolúznych dôvodov a obvinený,“ zhrnulo PS.

Aláča obvinila polícia v súvislosti s činnosťou zločineckej skupiny, ktorá údajne sabotovala vyšetrovanie trestných káuz. Skupina podľa vtedajšieho policajného prezidenta Štefana Hamrana diskreditovala vyšetrovateľov NAKA, zbavovala zodpovednosti obvinených a skresľovala informácie. Do tejto oblasti podľa Hamrana spadá aj medializovaná správa o údajnom manipulovaní vyšetrovaní korupčných káuz z dielne SIS.

Ústavný súd odmietol sťažnosť Aláča voči odvolaniu z čela SIS

Bývalý riaditeľ SIS Michal Aláč neuspel so sťažnosťou na Ústavnom súde (ÚS) SR proti svojmu minuloročnému odvolaniu z funkcie. Jeho sťažnosť ÚS odmietol a návrhu na odklad vykonateľnosti nevyhovel. Senát ÚS tak rozhodol na neverejnom zasadnutí 29. februára.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odvolala riaditeľa SIS s účinnosťou od 24. augusta 2023. Návrh na odvolanie predtým schválila vláda premiéra Ľudovíta Ódora.

Súviselo to s obvinením zo strany Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Rozuzlenie. Obvinenie vtedajšieho šéfa SIS a ďalších osôb sa týkalo zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní.

Právomoci šéfa SIS od augusta minulého roka v súlade so štatútom SIS v plnom rozsahu vykonáva námestník riaditeľa Tomáš Rulíšek.

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar Čítajte viac Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala
39 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Progresívne Slovensko #Michal Aláč