Fico: Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám. Fiačan sa vyjadrí v stredu

Predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ivan Fiačan by sa mal vzdať funkcie. Myslí si to premiér a šéf Smeru Robert Fico, ktorý ho v utorok kritizoval za to, že rozhodnutie o pozastavení účinnosti trestnej novely mali médiá k dispozícii skôr ako dotknuté strany. ÚS SR pre Pravdu reagoval, že Fiačan sa k uzneseniu pléna vyjadrí v stredu o 11:00 na tlačovom brífingu.

05.03.2024 15:04 , aktualizované: 17:05
debata (1139)
Fico kladie Ústavnému súdu niekoľko otázok, žiada jeho šéfa, aby odstúpil
Video

Fico hneď na úvod utorkovej tlačovky povedal, že rozhodnutie súdu rešpektuje a inak je s ním „spokojný“. Vláda podľa neho dosiahla svoj hlavný politický cieľ – zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý mala zadeklarovaný vo programovom vyhlásení vlády. Premiér neskrýval nadšenie, rukou symbolicky zakýval so slovami: „Dovidenia, pán Lipšic.“ Rozhodnutie súdu považuje za dôležité aj preto, že sa nezaoberal skráteným legislatívnym konaní, ktoré kritizovala opozícia aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Od pochvál však prešiel predseda vlády ku kritike Ústavného súdu. Očakával, že súd vysvetlí, ako sa mohlo uznesenie k trestnej novele dostať do rúk skôr médiám ako dotknutým stranám. „Medzi doručením rozhodnutia o pozastavení účinnosti a samotným rozhodnutím bolo niekoľko hodín,“ skonštatoval premiér s tým, že preukázateľne tak niekto z ÚS poskytol informácie médiám „znepriateleným voči vláde“.

Šimečka o Ficovej reakcii na rozhodnutie ústavného súdu
Video

K podobnému scenáru podľa neho doteraz nikdy nedošlo a označil to za škandál. „Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám,“ vyhlásil. Za to, že rozhodnutie preniklo na verejnosť skôr, ako malo, by mal podľa neho predseda ÚS SR odstúpiť z postu predsedu. Fiačanom by sa mal podľa neho zaoberať aj novozvolený prezident.

Premiér v súvislosti s uznesením kritizoval tiež prelomenie zaužívanej rozhodovacej praxe. Tvrdí, že rozhodnutie o pozastavení účinnosti trestnej novely spôsobuje neistotu v právnej stabilitu do budúcnosti.

Zvažuje lehoty pre Ústavný súd

Súd zároveň vyzval, aby tak rýchlo ako rozhodol o pozastavení účinnosti novely rozhodol aj o merite veci. Výšky trestných sadzieb, ktoré by sa novelou menili, podľa neho nie sú otázkou ústavnosti. V novele bolo podľa neho aj veľa užitočných vecí vrátane riešenia detencie či trestu prepadnutia majetku. Myslí si, že pozastavená účinnosť mala byť len pri ustanoveniach, ktoré súd spochybňoval a užitočné veci mal nechať prejsť.

Eduard Burda, Ján Mazák, Viliam Karas Čítajte viac Burda, Mazák, Karas: Čo si o pozastavení trestnej novely myslia odborníci? Kľúčové otázky a odpovede

„Budeme vyzývať ÚS SR, aby konal, ak bol taký rýchly v tejto veci, pretože nesvedčí právnej istote a stabilite, aby v tak závažnej veci ako je trestná politika štátu, sme teraz čakali rok, dva, či ÚS bude alebo nebude súhlasiť s tými paragrafmi,“ uviedol. Nevylučil, že by sa v budúcnosti pri podobných prípadoch stanovila lehota na posúdenie o merite veci. O téme bude hovoriť s koaličnými partnermi.

Šimečka o Ficovej reakcii na rozhodnutie ústavného súdu
Video
Zdroj: ta3

Podľa Roberta Kaliňáka klesá dôveryhodnosť Ústavného súdu tým, že dlho rozhoduje o sťažnostiach občanov, pričom o novele Trestného zákona rozhodol po niekoľkých dňoch. „Ich žiadosti, ich sťažnosti na Ústavný súd, nechávate pán predseda Ústavného súdu, čakať mesiace a roky, žiadosti poslancov Národnej rady, vám vyrovnaného partnera v rámci delenia moci, nechávate čakať tri roky. Žiadosť pani prezidentky, jej poradcov, s ktorými dobre vychádzate, pochopiteľne, deväť dní,“ uviedol. Vyzval Ústavný súd, aby aj o celej novele rozhodol rádovo v dňoch. Podľa neho by súdu pri takom tempe, ako posúdil podanie prezidentky Čaputovej a opozície, malo stačiť tridsať dní, aby rozhodol aj o ústavnosti novely.

So zmenami Trestného zákona chcú prísť znova

Vláda podľa Fica zvažuje, že príde opäť s novelizáciou trestného zákona, ktorá sa bude sústrediť na detenciu alebo prepadnutie majetku. Pozrieť sa chce znovu aj na výšky trestov. Zmeny by mohla predložiť na aprílovú schôdzu parlamentu, tento raz už cez riadne legislatívne konanie. Premiér deklaroval, že rozhodnutie ÚS SR bude riadne zverejnené v Zbierke zákonov.

Rozhodnutie ÚS vníma poslanec parlamentu Tibor Gašpar (Smer) s obavami, či sa nevytvára precedens medzi trojdelením moci v štáte – medzi výkonnou, súdnou a zákonodarnou mocou. „Vnímam toto rozhodnutie ako niečo, čo môže narušiť túto rovnováhu, a tým aj princípy ústavnosti,“ podotkol. Poradca premiéra David Lindtner označil rozhodnutie ÚS za politicko-právne.

PS: Urobíme všetko preto, aby to Ficovi ani na druhýkrát nevyšlo

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda parlamentu Michal Šimečka označil „útoky“ Fica na Fiačana tiež za „neprijateľné“.

„Fico nedostal, čo chcel a teraz okolo seba kope. Vyzýva na odstúpenie a vyhráža sa predsedovi Ústavného súdu, že by ho mal budúci prezident odvolať – zrejme tým myslel Petra Pellegriniho. Takéto niečo si nedovolil ani Vladimír Mečiar. Je to len ďalší dôkaz toho, že nemôžu mať všetko,” reagoval Šimečka.

Z Ficových slov je podľa neho zrejmé, že sa vládna koalícia znova pokúsi o amnestiu pre svojich ľudí cez ďalšiu novelu Trestného zákona. „Urobíme všetko preto, aby to Robertovi Ficovi ani na druhýkrát nevyšlo,“ dodal predseda PS.

Boris Susko k rozhodnutiu Ústavného súdu
Video

SaS hovorí o osobnej pomste, premiérove slová považuje za neprijateľné

Ficove slová o odvolaní Fiačana považuje strana SaS za neprijateľné a za osobnú pomstu. Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling v reakcii uviedol, že jedenásť z dvanástich sudcov ÚS SR bolo zvolených práve za vlády Smeru.

„Fico pol roka po voľbách nerieši nič iné, iba deštrukciu právneho štátu a sám seba. Aj dnešné reči o tom, že by mal odstúpiť predseda ústavného súdu, sú toho dôkazom. Bol to totiž Ivan Fiačan, kto sa stal predsedom Ústavného súdu, keď po tom otvorene túžil sám Robert Fico,“ reagoval.

Grendel: Fico sa vyhráža predsedovi Ústavného súdu, lebo je nervózny z toho, že vyzerá ako babrák

Robert Fico sa vyhráža predsedovi Ústavného súdu SR odvolaním, čo je v demokratickej spoločnosti absolútne neprijateľné. Uviedol to dnes poslanec národnej rady za hnutie Slovensko Gábor Grendel v reakcii na tlačovú besedu predsedu vlády, na ktorej Fico povedal, že keby mal právomoc odvolať predsedu ústavného súdu, tak ho odvolá.

Robert Fico je podľa Grendela nervózny, lebo pred svojimi trestne stíhanými kamarátmi vyzerá ako úplný babrák, ktorý nevládne, pretože nie je schopný splniť sľub, ktorý im dal. „Doručiť beztrestnosť im plánoval už na nový rok ako „vianočný darček“. To sa mu nepodarilo, tak si predsavzal ako plán B, že im ju doručí do 15. marca a zase sa mu to nepodarilo,“ povedal Grendel.

Zdôraznil, že Fico ako predseda vlády nemá kompetenciu odvolať predsedu Ústavného súdu SR, tú má len hlava štátu. „Aj na tomto vidíme, prečo vládnej koalícii tak veľmi záleží na tom, aby sa Peter Pellegrini stal prezidentom a mohol vykonávať všetko, čo koalícia potrebuje,“ dodal poslanec.

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič podotkol, že Fico dnes viackrát povedal, že rešpektuje rozhodnutie ústavného súdu, avšak v skutočnosti ním hlboko pohŕda. „Ústavou a spravodlivosťou pohŕdajú len diktátori a takíto ľudia nemajú čo robiť v demokratickej spoločnosti. My sa obávame, že Fico sa definitívne rozhodol vydať Slovensko cestou novej totality a diktatúry,“ vyhlásil.

Karas z KDH: Ficovi neprináleží kádrovať Fiačana

Opozičná strana KDH s vyjadreniami premiéra nesúhlasí, Ficovi podľa neho neprináleží kádrovať Fiačana, ani ho odvolávať či vyzývať k demisii.

„Predpokladom fungovania štátu je to, aby každý verejný funkcionár poznal svoje miesto v systéme a konal v jeho stanovených limitoch. Ak chce premiér Fico prekryť vyhláseniami k ÚS zlyhanie svojej vlády pri reforme trestnej politiky štátu, tak by si mal vybrať inú tému a nie pokračovať v rozklade fungujúcich inštitúcií, medzi ktoré nepochybne patrí aj ÚS,“ reagoval exminister spravodlivosti Viliam Karas.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Ústavný súd SR #novela Trestného zákona