Pavol Gašpar sa stal námestníkom SIS, dostal však kompetencie riaditeľa

Námestníkom riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) sa vo štvrtok stal Pavol Gašpar. Poverený bol výkonom práv, povinností a zodpovednosti riaditeľa SIS. TASR o tom informovala hovorkyňa SIS Katarína Némová.

07.03.2024 15:34 , aktualizované: 17:28
debata (369)
Prezidentka nevidí dôvod ponáhľať sa pri rozhodnutí o menovaní šéfa SIS
Video

„Menovaný bol uvedeným dňom v súlade so štatútom Slovenskej informačnej služby poverený výkonom práv, povinností a zodpovednosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby ako osoba navrhnutá vládou SR prezidentke SR na vymenovanie do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby,“ uviedla Némová.

Ficov kabinet schválil nomináciu Gašpara mladšieho ešte vo februári a podľa pôvodných pravidiel ho mala do funkcie vymenovať hlava štátu. Prezidentka Zuzana Čaputová však naznačila, že meno Gašpara mladšieho by cez ňu neprešlo a zvažovala prenechať menovanie na svojho nástupníka. Vláda Roberta Fica preto prišla so zmenou Štatútu SIS, ktorá umožnila nástup Gašpara mladšieho na vysokú pozíciu spravodajskej služby.

V stredu 6. marca ho vláda odvolala z pozície štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR, na ktorú sa dostal po predčasných voľbách.

gašpar tibor, gašpar pavol Čítajte viac Gašpar: Môj syn spĺňa predpoklady na šéfa SIS

Prezidentka Čaputová prostredníctvom svojho hovorcu Martina Strižinca reagovala, že zmenou štatútu vláda obišla menovaciu právomoc prezidentky a prevzala plnú zodpovednosť za fungovanie SIS.

„Je zjavné, že zmenou štatútu SIS vláda obišla menovaciu právomoc prezidentky. Na takýto poľutovaniahodný postup neexistoval žiaden dôvod a, žiaľ, neexistuje naň ani účinný právny prostriedok nápravy. Týmto krokom vláda prevzala plnú zodpovednosť za fungovanie SIS,“ reagovala prezidentka.

PS podáva žiadosť o odtajnenie štatútu

Predseda poslaneckého klubu PS a člen Osobitného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Martin Dubéci v reakcii uviedol, že sa potvrdilo to, pred čím varovali a vláda prevzala kontrolu nad SIS potajme a obídením zákona.

„Už aj Robert Fico má svojho Lexu. Obišli prezidentku a do čela SIS si zmenou štatútu dosadili Pavla Gašpara, ktorý nemá potrebnú kvalifikáciu ani skúsenosti. Naopak, okolo jeho osoby je množstvo závažných podozrení. Ani nevieme, či a akým spôsobom získal previerku. Je to absolútne popretie deľby moci a ohrozenie právneho štátu na Slovensku,” dodal Dubéci. PS podľa neho očakáva okamžité odstúpenie poslanca Tibora Gašpara z kontrolného výboru SIS, pretože je podľa neho nemysliteľné, aby otec kontroloval svojho syna.

Hnutie tiež podáva oficiálnu žiadosť o odtajnenie časti Štatútu SIS, ktorá sa dopĺňala. Zároveň podáva podnet aj na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala, či doplnenie štatútu nie je v rozpore so zákonom o SIS. „V prípade, že to bude potrebné, obrátime sa v tejto veci aj na Ústavný súd,” uzavrela členka výboru na kontrolu SIS Zuzana Števulová.

Pavol Gašpar vyštudoval bakalárske štúdium na Fakulte práva na Bratislavskej vysokej škole, magisterský titul si spravil na Paneurópskej vysokej škole.

Po štúdiu nastúpil na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre (2011–2012), kde neskôr pracoval ako starší vyšetrovateľ-špecialista Národnej kriminálnej agentúry na protizločineckej jednotke (2012–2013).

Neskôr pôsobil ako štátny radca v Kancelárii Súdnej rady Slovenskej republiky (2013), odtiaľ prešiel na pozíciu štátneho radcu na Najvyšší súd (2013–2016). Ako vyšší súdny úradník pracoval na Okresnom súde v Nitre (2016–2019). Posledné štyri roky pred voľbami pracoval v súkromnej advokátskej kancelárii (2019–2023). Po predčasných parlamentných voľbách nastúpil na Ministerstvo spravodlivosti ako štátny tajomník.

KDH chce vedieť, ako dostal previerku

Expert KDH na spravodlivosť Viliam Karas z KDH uviedol, že koalícia si opäť raz neváži právny štát. „Pokračuje v znižovaní dôvery v inštitúcie tak na medzinárodnej ako aj vnútroštátnej úrovni tým, že obišla štandardný a zákonný postup menovania šéfa SIS a prispôsobila si na svoj obraz pravidlá vymenovania vysokého predstaviteľa bezpečnostných zložiek,“ reagoval.

Poslanec KDH František Majerský sa vyjadril, že podporí zvolanie mimoriadneho kontrolného výboru na činnosť SIS, kde bude požadovať vysvetlenie, ako mohol Pavol Gašpar získať previerku a dostať sa do vedenia SIS.

„Svojim rozhodnutím obísť prezidentku, zmeniť štatút SIS a natlačiť Pavla Gašpara do vedenia SIS vláda Smeru, Hlasu a SNS opäť raz ničí našu reputáciu v zahraničí a do funkcií dosadzuje lojálnych ľudí bez skúseností, miesto odborníkov,“ dodal.

Pčolinský, Aláč, Rulíšek

Po nástupe štvrtej vlády Roberta Fica sa ako možný nový šéf tajnej služby spomínal bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, otec Pavla Gašpar, ktorý figuruje ako obvinený a obžalovaný vo viacerých kauzách. Hlava štátu sa po nástupe nového kabinetu vyjadrila, že by mala problém s vymenovaním človeka, ktorý čelí obžalobe.

Na stoličke riaditeľa SIS sa za posledné roky vymenili viaceré tváre. Po parlamentných voľbách v roku 2020 nahradil Antona Šafárika vo funkcii nominant hnutia Sme rodina Borisa Kollára Vladimír Pčolinský, ktorého však v marci 2021 zadržali. Z väzby ho prepustili a zbavili obvinení až koncom augusta. Vo funkcii ho vystriedal Michal Aláč. Na čele SIS bol vyše dvoch rokov. Jeho odchod bol rovnako spojený s obvineniami. Po ňom bol vedením informačnej služby poverený prvý námestník Tomáš Rulíšek.

369 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Pavol Gašpar