Kaliňák avizuje otvorenie diskusie k obrannej dohode s USA. S Blanárom sa chceli stretnúť Rusi, tvrdí

Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer) avizuje na základe vypracovanej analýzy otvorenie diskusie k niektorým častiam obrannej dohody s USA. Opozičný poslanec parlamentu Branislav Gröhling (SaS) hovoril v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy o zmene rétoriky Smeru.

09.03.2024 12:39 , aktualizované: 13:55
debata (90)
Prvá slovenská stíhačka F-16
Video

„Zmluva nám príde v niektorých častiach nevyvážená a radi by sme rokovali, lebo len vyvážené zmluvy vedia fungovať,“ povedal minister. Minulý týždeň bola podľa jeho slov vypracovaná analýza, ktorá identifikovala niekoľko častí, ktoré treba prediskutovať. Priblížil, že ide o oblasti vzájomných vzťahov, súhlasov a oznamovacích povinností. Podotkol, že zmluvu možno vypovedať až po desiatich rokoch. Gröhling poukázal na to, že predstavitelia Smeru hovorili pred voľbami o rušení zmluvy či referende.

Systém Patriot, PVO Čítajte viac Ako je strážené naše nebo? Taliani sa sťahujú, americké Patrioty nekupujeme. Kaliňák: na nový systém protivzdušnej obrany sa čaká roky

Kaliňák avizoval, že do konca marca by mohla byť pripravená zmluva na nový systém protivzdušnej obrany. Opätovne kritizoval presun systému S-300 na Ukrajinu. Podľa Gröhlinga bol však tento systém protivzdušnej obrany v našich podmienkach už nepoužiteľný.

Prevoz systému S-300 na Ukrajinu
Video

S Blanárom sa chcela stretnúť ruská strana

Kaliňák v relácii kritizoval aj pozastavenie medzivládnych konzultácií z českej strany pre rozdielne názory oboch vlád na vojnu na Ukrajine. K ochladeniu alebo otepleniu vzťahov medzi dvomi krajinami by malo podľa neho dochádzať len na základe bilaterálnych záležitostí. Hovorí o zásahu do blížiacich sa volieb. Česi podľa Gröhlinga už skôr dávali najavo, že sa im nepáči slovenské „laškovanie s ruským režimom“.

Minister tvrdil, že stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer) s jeho ruským náprotivkov Sergejom Lavrovom si vyžiadali Rusi.

lavrov, blanár Čítajte viac Blanár rokoval s Lavrovom. Opozícia to kritizuje, Fico hovorí o vyváženej politike

„To je informácia, ktorú mám, a tak to všetci potvrdili," povedal Kaliňák. Dodal, že stretnutie Blanár nevyhľadával, ani to nemal v pláne. „Bola to svojím spôsobom náhoda. Blanár využil túto situáciu na to, aby komunikoval naše žiadosti v súvislosti s mierovými rokovaniami a žiadosti, ktoré súvisia s plynom a ďalšími energetickými zdrojmi," dodal.

Militantný pohľad na vojnu na Ukrajine je podľa ministra obrany nesprávny. Zopakoval, že Rusko napadnutím Ukrajiny porušilo medzinárodné právo, hovorí však o sérii chýb zo strany EÚ. „Treba jednoznačne povedať, že Rusko je agresor, má sa zbaliť a odísť preč,“ reagoval Gröhling.

Robert Fico / Petr Fiala / Čítajte viac Česko v reakcii na slovenskú zahraničnú politiku odložilo medzivládne konzultácie

Aj na základe stretnutia Blanára s Lavrovom česká vláda v stredu ukončila medzivládne konzultácie so Slovenskom a nebude sa stretávať na spoločných rokovaniach s vládou Roberta Fica (Smer). Dôvodom je zmena zahraničnej politiky Slovenska a kroky našej diplomacie vo vzťahu k Rusku. Podľa českého premiéra Petra Fialu „nie je možné zastierať výrazné rozdiely v kľúčových témach zahraničnej politiky,“ informuje Seznam.cz. „Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch medzivládnu konzultáciu s vládou Slovenské republiky,“ vyhlásil Fiala po zasadnutí kabinetu. Podľa neho už Praha o tom informovala Bratislavu.

90 debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Blanár #Robert Kaliňák #Sergej Lavrov