Proces s exposlankyňou Roškovou pokračuje výsluchom svedkov cez telemost

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku dnes pokračuje proces s bývalou poslankyňou za stranu Smer Ľubicou Roškovou v kauze údajných neoprávnených agrodotácií.

11.03.2024 10:13
Ľubica Rošková, súd Pezinok, Foto: ,
Bývalá poslankyňa Smeru Ľubica Rošková na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 26. mája 2023.
debata (5)

Na programe je výsluch svedkov z východného Slovenska prostredníctvom telemostu. Rovnaký program má súd naplánovaný na utorok 12. marca. Podľa vyjadrenia prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislava Masára z decembra 2023, dokazovanie v tomto prípade by malo byť ukončené v marci.

Začal sa proces s „grófkou“ Zemplína Roškovou (Archívne video)
Video

„Je to v zásade pomerne skutkovo jednoduchý prípad,“ povedal Masár. Doplnil, že kauza by nemala byť ovplyvnená ani zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry k 20. marcu.

Exposlankyňa, známa aj pod prezývkou „Grófka“, je v súvislosti s neoprávneným poberaním agrodotácií stíhaná pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu.

Podľa obžaloby spoločnosť, ktorej bola obžalovaná konateľkou, prijala v rokoch 2016 a 2017 dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na poľnohospodárke pozemky na východnom Slovensku, ktoré nemala k dispozícii, nemali vytýčené hranice alebo ktoré neobhospodarovala. Tým spôsobila škodu viac ako 150-tisíc eur.

349285015 1434353484044688 2240291213870407982 n Čítajte viac Pri kontrole agrodotácií pre Roškovú našli aj parkovisko, opísal svedok

Obžalovaná na prvom pojednávaní koncom mája 2023 vyhlásila, že vo veci sa cíti byť nevinná. Zároveň uviedla, že vo veci bude vypovedať, ale až po výsluchu svedkov. Obhajca Ľubice Roškovej Ondrej Urban pred súdom povedal, že skutky uvedené v obžalobe Rošková nespáchala alebo nie sú trestnými činmi.

Prvú žiadosť na dotáciu v roku 2016 podľa neho podával ešte bývalý konateľ spoločnosti Agro Porúbka. Žiadosť o rok neskôr zase podľa neho Rošková podáva v súlad s doterajšou praxou. Pokiaľ ide o pozemky, ktoré sa nevyužívali na deklarovaný účel, išlo podľa advokáta len o zlomok a bol to omyl.

„Zvyšné časti boli riadne poľnohospodárske pozemky,“ skonštatoval v máji minulého roku Urban. Doplnil, že v minulosti vykonané kontroly neodhalili v tejto súvislosti žiadne nezrovnalosti. „Všetky platby, ktoré boli poskytnuté, použila na zákonný účel,“ vyhlásil advokát.

Kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD Agro Porúbka (predtým Gard) otvorila reportáž Denníka N. Podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastnila ani neobhospodarovala.

Slovenský pozemkový fond (SPF) začiatkom marca 2019 oznámil, že so spoločnosťou ukončuje nájomné vzťahy. V septembri 2018 fond ukončil aj nájomný vzťah so spoločnosťou Patrika Š. I. P. Construct, ktorý bol podľa medializovaných informácií „predĺženou rukou“ Ľubice R. Na kauzu upozorňovali v priebehu roka 2018 aj protestujúci poľnohospodári.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľubica Rošková