I keď výbor oficiálne neotvorili, za zatvorenými dverami zotrvali poslanci s Gašparom viac než hodinu. Opozícia sa Gašpara mladšieho pýtala na to, ako získal bezpečnostnú previerku potrebnú na pôsobenie v SIS, ale aj na spôsob, akým sa do SIS dostal. Podľa zákona o SIS totiž riaditeľa služby vymenúva aj odvoláva hlava štátu. V tomto prípade však vláda prezidentku Zuzanu Čaputovú pre jej postoj k nominácii Gašpara mladšieho obišla a doplnila štatút informačnej služby. Nový námestník SIS to však čierno nevidí.
„Prezidentkino právo v zmysle zákona o Slovenskej informačnej službe na menovanie riaditeľa nebolo nijakým spôsobom dotknuté. Pani prezidentka sa môže kedykoľvek v nasledujúcom období, aj zajtra, aj dnes, vyjadriť, či ma vymenuje, alebo nevymenuje,“ uviedol Gašpar mladší. S poslancami si podľa neho nastavili základné parametre spolupráce a komunikácie.
Na čelo tajnej služby nastúpil z postu štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti. Jeho doterajšie profesijné pôsobenie mimo spravodajského považuje za výhodu. Hoci je Pavol Gašpar námestníkom SIS už od štvrtka minulého týždňa, na webe rezortu justície figuruje aj naďalej a nespomína sa ani na stránke tajnej služby. Na otázku, odkedy je príslušníkom SIS a ako dlho má previerku, neodpovedal. Nemyslí si tiež, že by jeho funkcia v SIS bola problémom pre zahraničných partnerov.
Žiadajú o odtajnenie zmien
Poslanci Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci a Zuzana Števulová sa s novým povereným námestníkom SIS Pavlom Gašparom stretli už minulý týždeň v piatok, keď išli podať do sídla tajnej služby žiadosť o odtajnenie časti štatútu. Bol s nimi síce ochotný komunikovať, na odtajnení doplnenej časti však trvajú. Jeho dosadenie do funkcie naďalej podľa nich vyvoláva verejné aj právne otázky. K odtajeniu zmien v štatúte SIS sa vyjadriť bližšie nechcel.
„Táto žiadosť bola riadne zaevidovaná, a tak ako som ubezpečil členov kontrolného výboru, budeme na ňu ešte tento týždeň odpovedať,“ vyjadril sa Gašpar.
Progresívci sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru SR, kde v pondelok podali podnet súvisiaci so zmenou vedenia. Žiadajú, aby preskúmala zákonnosť doplnenia štatútu tajnej služby.
„Generálna prokuratúra by mala v tejto veci konať, pretože podľa nás je utajenie a text doplnenia štatútu SIS v rozpore so zákonom. Je v záujme celej krajiny, aby prokuratúra postup aj obídenie prezidentky preskúmala, a prípadne aj konala. Vláde aj SIS by malo záležať na tom, či verejnosť tomuto procesu dôveruje,“ poznamenala poslankyňa z PS Zuzana Števulová.
Prokuratúra v reakcii uviedla, že podnet bol zaevidovaný, pričom o ňom bude v zákonnej lehote rozhodnuté zákonným spôsobom.
Števulová tvrdí, že kvôli zmenám štatútu a nominácii Gašpara mladšieho zvažuje PS podanie na Ústavný súd. Nemyslí si, že by vzhľadom na jeho životopis mal riadiť tajnú službu.
Čítajte viac Pavol Gašpar sa stal námestníkom SIS, dostal však kompetencie riaditeľaNefunkčný výbor?
Poslankyňa za SaS Mária Kolíková uviedla, že informácie, ktoré členovia výboru od Gašpara dostali, nestačili. Na to, aby bol výbor uznášaniaschopný, chýbal opozícii jeden poslanec. Hoci sa podľa nej v budove nachádzal Peter Kotlár (nominant SNS), na výbor napokon neprišiel.
Napriek „neotvoreniu“ zasadnutia a nezodpovedaniu otázok diskutovali podľa poslankyne aspoň o tom, ako si vykladať zmenu štatútu SIS. S tou sa poslanci oboznámili ešte pred dvoma týždňami. Podľa Kolíkovej zmena vo všeobecnosti rieši otázku časového priestoru, ktorý vznikne od dodania návrhu na vymenovanie šéfa SIS prezidentovi alebo prezidentke do času, kým sa hlava štátu rozhodne.
„Ďalšie detaily, na to, aby sme sa o nich rozprávali, treba odtajniť. Je na mieste, aby SIS zmenu štatútu odtajnila,“ uviedla s tým, že na doplnenej časti štatútu nie je nič, čo by mohlo ohroziť záujmy Slovenskej republiky.
Gašpar podľa nej neodpovedal ani na to, ako je možné, že Slovenská republika má dvoch námestníkov, ale žiadneho riaditeľa. „To, že dnes vedie Pavol Gašpar SIS, považujem jednoznačne za rozporné či už zo zákona, alebo s ústavou. Vyzývam generálneho prokurátora, aby čo najskôr konal,“ apelovala. Prísľub na odtajnenie členom výboru Gašpar mladší podľa Kolíkovej slov nedal. K zmene štatútu má čo povedať podľa Kolíkovej aj vláda, plánuje sa obrátiť nielen na SIS, ale aj na vládny kabinet. Zasiahnuť by mohol tiež generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Nezodpovedané zostali podľa nej aj otázky o Gašparovej bezpečnostnej previerke. „Ukazuje sa, že celé nastavenie kontrolného výboru SIS tak, ako je postavené, tak je to naozaj len formálne ukotvenie kontroly, a vtedy keď treba robiť riadnu kontrolu, tak nefunguje, pretože koaličná väčšina urobí krok k tomu, aby nebol výbor uznášaniaschopný alebo neprešli uznesenia, ktoré sú dôležité pre kontrolu,“ komentovala. Myslí si, že do budúcnosti by bolo potrebné zamyslieť sa nad zložením výboru.
Opozícia už dlhšie upozorňuje na konflikt záujmov, keďže členom kontrolného výboru je otec nového námestníka poslanec Tibor Gašpar. Práve on bol ešte koncom minulého roka spomínaný ako možný nominant do funkcie a v tom čase ho preferoval na tejto stoličke aj premiér Robert Fico (Smer).
Členstva vo výbore sa chce vzdať až na aprílovej schôdzi, čo sa Kolíkovej zdá neskoro. Ak by chcel odstúpiť, mohol to urobiť hneď. „Hádam nebude otec kontrolovať svojho syna v kontrolnom výbore SIS, mal by tak urobiť bezodkladne,“ podotkla Kolíková.
Kto je Pavol Gašpar
Pavol Gašpar absolvoval bakalárske štúdium na Bratislavskej vysokej škole práva, magisterský titul získal na Paneurópskej vysokej škole.
Po štúdiu nastúpil na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre (2011 – 2012), kde neskôr pracoval ako starší vyšetrovateľ-špecialista Národnej kriminálnej agentúry na protizločineckej jednotke (2012 – 2013).
Neskôr pôsobil ako štátny radca v Kancelárii Súdnej rady Slovenskej republiky (2013), odtiaľ prešiel na pozíciu štátneho radcu na Najvyšší súd (2013 – 2016). Ako vyšší súdny úradník pracoval na Okresnom súde v Nitre (2016 – 2019). Posledné štyri roky pred voľbami pracoval v súkromnej advokátskej kancelárii (2019 – 2023). Po predčasných parlamentných voľbách nastúpil na Ministerstvo spravodlivosti SR ako štátny tajomník.