Najvyšší súd vzal advokáta Paru v roku 2022 do väzby protiprávne, skonštatoval ÚS

Najvyšší súd rozhodol v máji 2022 o väzbe pre advokáta Mareka Paru protiprávne. Došlo k porušeniu jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť. Na základe sťažnosti samotného Paru o tom rozhodol Ústavný súd, ktorý uznesenie NS zrušil.

12.03.2024 10:20
Marek Para Foto: ,
Advokát Marek Para
debata (107)

K porušeniu práv obvineného advokáta podľa ÚS došlo aj uznesením NS z júna 2022. NS vtedy zamietol sťažnosť Paru proti nevylúčeniu sudcu NS SR Juraja Klimenta z vykonávania úkonov trestného konania v jeho prípade. Aj toto uznesenie senát ÚS na zasadnutí 7. marca zrušil. Sťažovateľovi priznal finančné zadosťučinenie 1000 eur, ako aj náhradu trov konania, ktoré je NS povinný zaplatiť. V súčasnosti je Para poradcom predsedu vlády Roberta Fica.

Marek Para Čítajte viac Advokáta Paru prepustili z väzby

Národná kriminálna agentúra (NAKA) ho zadržala 20. apríla 2022 pre obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Následne 24. apríla ho na základe rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prepustili na slobodu. Proti rozhodnutiu podal sťažnosť prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). NS vyhovel jeho sťažnosti a 2. mája poslal Paru do kolúznej väzby. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, či mariť vyšetrovanie. Obvinenie vnímal advokát ako účelové s tým, že išlo podľa neho o osobný spor medzi ním a inou osobou. Z väzby ho prepustili 20. júna 2022 s tým, že vykonaním výsluchu konkrétnych osôb dôvod kolúznej väzby pominul.

Para o prípade zadržaného Gašpara: Vyšetrovateľ mi zložil telefón
Video

V júli 2023 v prípade NS potvrdil odmietnutie obžaloby na Paru pre zistenie závažných procesných chýb, najmä porušenia práva na obhajobu.

107 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd SR #Ústavný súd SR #marek para