Šimkovičová chce, aby riaditeľ RTVS vysvetlil svoj osobný bankrot. Agresívna fraška, o zákone sme sa nedozvedeli nič, reagovala Jaurová

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) dnes na tlačovej besede vyzvala mediálny výbor parlamentu, aby si v najbližších dňoch predvolal generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboša Machaja, „aby vysvetlil svoj osobný bankrot a veci s tým súvisiace“.

14.03.2024 12:11 , aktualizované: 17:00
debata (77)
Šimkovičová, Danko a Taraba k zmenám v RTVS
Video

Šimkovičová kritizuje RTVS a hovorí, že je neobjektívna. „Prečo pán Blaha nemohol prísť ani na vrátnicu RTVS? Prečo minister Taraba, vtedy opozičný poslanec, nebol počas celých štyroch nebol pozvaný do RTVS?“ povedala. Dodala, že objektivita spravodajstva RTVS je podľa prieskumu len na úrovni 26 percent (je to najviac spomedzi všetkých televízií na Slovensku, pozn.) a v celosvetovom rebríčku dôveryhodnosti médií sa Slovensko umiestnilo na 44. mieste z hodnotených 46 krajín.

šimkovičová, taraba, danko, Čítajte viac Taraba: RTVS riadi bezdomovec zasypaný exekúciami, spravodajstvo nás nezaujíma. Danka niekto nazval "debilom"

„Faktom je, že ľudia si čoraz viac vyhľadávajú médiá iného prúdu, alternatívne médiá. Je to z jednoduchého dôvodu. V médiách hlavného prúdu sa obyvatelia Slovenska dozvedia len informácie jedného jediného spektra, len jednej, jedinej pravdy, ktorú vy akceptujete,“ povedala Šimkovičová. Podčiarkla, že v témach, ako je COVID a Ukrajina sa pripúšťa len jeden názor, a kto má iný, je označovaný za konšpirátora, hoaxera a prívrženca skupín z východu. Šimkovičová sa ďalej na tlačovke venovala opozícii aj bývalej ministerke kultúry Natálii Milanovej, ktorá je podľa nej viditeľná až teraz, keď už nie je ministerkou. „Strana, ktorá zrušila základné piliere RTVS, zrušila koncesionárske poplatky, teraz zvoláva protesty,“ povedala. Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko vyhlásil, že na RTVS „sú napojení ľudia, ktorí z nej žijú“ a týchto ľudí chcú odpojiť. „Každý, kto hovorí, že RTVS nepotrebuje zmenu, klame. Nám nejde o nič iné, len určiť víziu,“ tvrdí. RTVS v súčasnom stave podľa neho nie je ekonomicky udržateľná. Uvoľniť preto chcú reklamný strop tak, aby RTVS mohla zarábať viac ako šesť miliónov eur na reklame. Komerčné televízie pritom podľa Danka zarábajú od 80 do 100 miliónov ročne.

martina šimkovičová, tv slovan Čítajte viac Najnovšie starosti ministerky Šimkovičovej: Dezinformačná TV Slovan ju môže pripraviť o desaťtisíce eur

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) dodal, že táto vláda nikdy nebude nalievať peniaze do inštitúcie, „ktorú riadi bezdomovec zasypaný exekúciami.“ Tvrdí, že vládu nezaujíma prioritne spravodajstvo, ale vysielacia štruktúra RTSV. „Nikoho z nás nezaujíma spravodajstvo RTVS. Štyri roky ma tam nevolali, redaktori mi povedali, že preto, lebo som nebol v koalícii ani v opozícii. Pravdou je, že naše videá na sociálnych sieťach majú väčší dosah ako spravodajské relácie aj RTVS,“ povedal Taraba. Podľa jeho názoru sa z verejnoprávnej inštitúcie stala „obyčajná braková komerčná televízia, ktorá nadbieha vysielacím štruktúram súkromných televízií.“ Taraba tiež hovoril o tom, že všetko v RTVS chátra a radosť majú externé firmy, ktoré dostávajú zákazky a tiež povedal, že z RTVS sa stala „liaheň Progresívneho Slovenska“.

Otvorenie kreativneho centra RTVS Artena v Bratislave Čítajte viac Szalai z Reportérov bez hraníc: Kvôli Šimkovičovej návrhu môže Slovensko prísť o eurofondy

Tlačová beseda sa niesla v napätom duchu. Andrej Danko sa dostal do konfliktu s novinárom, ktorý mu povedal, že je „debil“. Danko ho následne žiadal, aby sa ospravedlnil, čo sa nestalo. „Ak tu vidím človeka, ktorý mi povie ‚debil‘ a pani redaktorka z RTVS sa naňho obráti a povie mu ‚choď preč‘, tak sa neviem zbaviť dojmu organizovania útoku do nás,“ vyhlásil Danko. Taraba sa dostal do konfliktu s reaktorom TV Markíza. Tlačovka predstaviteľov SNS sa následne skončila predčasne, aj keď mali novinári ešte množstvo otázok. „Vzhľadom na priebeh tejto tlačovky vám ďakujem a prajem pekný deň a otázky smerujte na tlačové oddelenia našich strán alebo ministra kultúry,“ ukončil tlačovú besedu Danko.

Martiny Šimkovičová Čítajte viac Koniec RTVS: O Machajov post je záujem, Šimkovičovej návrh chce napadnúť. Krajcera v ňom vyrušujú zmluvy so štátom

Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas (STaR), ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku (RTVS). Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa STaR Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament. Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom. Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu.

Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a ministerka kultúry Martina Šimkovičová Čítajte viac Zamestnanci RTVS reagovali na Šimkovičovej návrh zákona. Fico chce zmeny do leta

Opozícia návrh tvrdo kritizuje. Hovorí o „totalitnom šialenstve“ a cenzúre. Podľa nej ide o snahu politicky ovládnuť verejnoprávne médiá a dosadiť si do nich „svojich ľudí“. Zamestnanci RTVS v spoločnom vyhlásení žiadajú ministerstvo kultúry, aby návrh stiahlo z pripomienkového konania. Pod vyhlásenie sa podpísalo už viac ako 800 pracovníkov a spolupracovníkov RTVS. Žiadajú, aby ministerstvo v spolupráci s RTVS vytvorilo prostredie pre celospoločenskú diskusiu o budúcnosti RTVS ako verejnoprávne­ho média.

Jaurová: Agresívna fraška. O návrhu zákona sme sa nedozvedeli nič

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová (Progresívne Slovensko) označila tlačovku na rezorte kultúry za agresívnu frašku. „Ministerka kultúry obklopená mužmi, ktorí tam nemali čo robiť, čítala z papiera akési maturitné zamyslenie na tému: Čo mi slina na jazyk priniesla,“ napísala expertka na kultúru na sociálnej sieti.

„Ministerka velebila alternatívne médiá, snažila sa detinsky kompromitovať každého, kto ju kritizuje, ale o tom, aký zákon a prečo ho predložila sme sa dozvedeli len málo. Potom už hovorili muži. Nadávali novinárom, kasali sa, že vyhrali voľby a že teraz bude po ich. O návrhu zákona a o tom, ako si predstavujú médiá verejnej služby tiež takmer nič,“ uviedla Jaurová. Dodala, že Ministerstvo kultúry SR a verejnoprávne médiá nepatria Slovenskej národnej strane a jej voličom.

Hajko: SNS sa pričinila o to, aby sa skrátil rozpočet RTVS

Predstavitelia SNS na tlačovej konferencii kritizovali hospodárenie RTVS, samotná strana sa pritom pričinila o to, aby sa skrátil rozpočet verejnoprávneho média na tento rok. V stanovisku to zdôraznil opozičný poslanec Jozef Hajko (KDH).

„A otvorili sa dvierka, že peniaze ešte nejaké prídu, ak budú počúvať," skonštatoval Hajko. Zároveň pripomenul, že predstavitelia SNS kritizovali RTVS za to, že stráca verejnoprávny charakter. „Pritom to hovorí osoba – ministerka kultúry, ktorá sa podieľala na budovaní dezinformačnej scény," zdôraznil Hajko. Tiež poukázal na to, že SNS kritizovala RTVS, že „klesá do bulváru". „Pritom práve ministerstvo kultúry a tento rozpočet ich tlačia do toho, aby vysielali takéto formáty, kde príjmy z reklamy majú rásť a má sa to bulvarizovať," upozornil Hajko s tým, že vyjadrenia predstaviteľov SNS vníma ako účelové. „Ak sa majú odstrániť problémy, ktoré v RTVS určite sú, tak nech sa využije pôda, ktorá na to je," zdôraznil Hajko s poukazom na Radu RTVS alebo parlamentný výbor pre kultúru a médiá. Doplnil, že bude rád, keď na výbor príde ministerka kultúry Martina Šimkovičová aj riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a predstavia svoje analýzy. „A podľa toho sa bude konať ďalej," dodal Hajko.

Demokrati vyzbierali podpisy za hromadnú pripomienku k zákonu o RTVS

Strana Demokrati vo štvrtok oznámila zber podpisov za hromadnú pripomienku k zákonu o RTVS a do dvoch hodín sa jej podarilo získať dostatočný počet. Ako informuje hovorkyňa strany Martina Kakaščíková, znamená to, že Šimkovičovej rezort bude musieť do rozporového konania prizvať zástupcov verejnosti.

„Šimkovičovej ministerstvo si nemôže robiť s verejnými inštitúciami, ktoré sú financované z našich daní čo sa jej len zachce. Boj o zachovanie RTVS nie je na konci a my urobíme všetko pre to, aby to boli občania, ktorí budú rozhodovať o tom, ako má naša spoločná inštitúcia vyzerať,” uviedol bývalý šéf výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský.

Podľa advokáta a člena predsedníctva Michala Kiču, hromadnou pripomienkou ľudia súhlasili, aby ich zastupovali na rozporovom konaní. „Očakávam, že ministerstvo bude postupovať v súlade so zákonom a čoskoro nám bude doručené oznámenie o konaní," poznamenal Kiča. Umelkyňa a členka predsedníctva Dorota Nvotová dodala, že na rozporové konanie pôjdu s dôkladne pripravenými argumentmi, aby odborne a rázne zastupovali požiadavky verejnosti.

77 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Martina Šimkovičová