Vo štvrtok to oznámil predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas). V prípade ďalšieho incidentu a stretu medveďa s človekom je však pripravený mimoriadnu schôdzu zvolať.
„Bol som pripravený zvolať mimoriadnu schôdzu, no po konzultácii s podpredsedom vlády SR a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nominant SNS) som sa rozhodol iniciovať prerokovanie tohto bodu v skrátenom legislatívnom konaní na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu,“ uviedol Pellegrini. Ocenil samotný návrh i jeho prijatie na stredajšom (27. 3.) rokovaní vlády. Upozornil, že incidentov stretu medveďov s človekom v intravilánoch miest a obcí pribúda, ostatný prípad v Liptovskom Mikuláši podľa neho núti kompetentných čo najrýchlejšie konať. „Jednou z prvoradých povinností vlády a zodpovedných politikov je chrániť a garantovať bezpečnosť občanov,“ pripomenul.
Čítajte viac Zastrelili naozaj medveďa, ktorý útočil v Liptovskom Mikuláši? PS to spochybňujeŠéf envirorezortu ocenil prístup Pellegriniho. „Beriem ho za slovo, že v prípade ďalšieho prípadu ohrozenie človeka medveďom zvolá mimoriadne rokovanie parlamentu okamžite,“ povedal. Zopakoval, že riešenie formou ústavného zákona vyhodnotili pri návrhu ako najistejší spôsob pre aplikáciu platného zákona. Nemyslí si, že táto forma pri počtoch v parlamente je dopredu odsúdená na neúspech. Zopakoval, že opoziční politici majú možnosť dať najavo, či im na bezpečnosti ľudí naozaj záleží. Je pripravený tiež reagovať na prípadne podnety Európskej únie.
„Ak sa EÚ ozve, že sa im nepáči, budeme to riešiť, sú na to štandardné procesy, doposiaľ však nemáme najmenší dôvod hovoriť o rozpore, pretože európska legislatíva umožňuje ochranu človeka v ohrození a toto je ten prípad,“ zdôraznil Taraba.
Čítajte viac Galantu zasiahla legislatívna smršť. Prednosť pred rušením RTVS dostal odstrel medveďov a nové skládky, spaľovne či elektrárneVláda na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní v Galante schválila návrh ústavného zákona, ktorý má riešiť situáciu so zvýšeným výskytom medveďov v intravilánoch a bezpečnostné riziká s tým súvisiace. V okolí miest a obcí sa má vytvoriť 500 metrov ochranná zóna, ak sa v nej ocitne medveď, ktorý stratil plachosť a predstavuje nebezpečenstvo, bude možné ho odstreliť bez správneho konania. Takéto riešenie umožní eliminovať riziko v hraničných lokalitách, nie už priamo v intraviláne, kde by aj samotný odstrel mohol byť rizikový. Koalícia v súvislosti s navrhovaným opatrením poukazuje i na to, že narastajúce riziko stretu medveďov s človekom ohrozuje nielen zdravie a životy ľudí, ale napríklad aj turizmus v slovenských regiónoch.
Návrh zákona kritizovala opozícia, okrem nesystémovosti mu vyčíta rozpor s európskou legislatívou. Považuje ho za účelový a za krok do Pellegriniho prezidentskej kampane. Za fiktívne gesto a marketingový ťah to považuje aj iniciatíva My sme les.