Viacero európskych krajín vrátane Slovenska zaplavil saharský prach. Obloha sa sfarbila do bielej či okrovej farby

Do oblasti Slovenska sa dostalo veľké množstvo saharského prachu. Na mnohých miestach tak možno pozorovať zníženie dohľadnosti v dôsledku vysokej koncentrácie pevných častíc. Zvýšenú koncentráciu saharského prachu vo vzduchu hlási v sobotu aj Nemecko, Česko či Švajčiarsko.

30.03.2024 12:47 , aktualizované: 16:05
debata (19)

Vplyvom prachu sa zároveň obloha sfarbuje do biela. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval v sobotu na sociálnej sieti.

„Množstvo prachu v atmosfére sa v priebehu dňa nad naším územím lokálne ešte zvýši, keďže v Stredomorí je ho aktuálne ešte viac a južné až juhozápadné prúdenie bude pretrvávať aj po zvyšok dňa,“ doplnili odborníci.

Saharský prach zaplavil viacero krajín

Zvýšenú koncentráciu saharského prachu vo vzduchu v sobotu hlásilo aj Nemecko, veľké množstvo prachu sa začalo dostávať aj do Česka počas noci z juhozápadu. Vo Švajčiarsku úrady odmietli obavy, že by veľké množstvo prachu, ktoré spadne na tamojšie hory, mohlo poškriabať pri zimných športoch lyže.

O typickom zákale, ktorý spôsobuje saharských prach, informuje aj nemecká meteorologická služba DWD. Fenomén je dnes pozorovateľný na mnohých miestach v krajine, a to hlavne v jej západnej časti. Podľa meteorológov by mohol pokračovať aj v priebehu nedele.

Švajčiarsko zaznamenáva veľké množstvo saharského prachu už od piatku. „Príliv saharského prachu prináša veľmi výrazné zníženie slnečného svitu a viditeľnosti,“ uviedli švajčiarski meteorológovia.

Pri dopade na sneh ho prach zafarbuje do oranžovej až červenej farby. Švajčiarski meteorológovia tiež dementovali zvesti, že by snáď prach na snehu mohol poškriabať lyže pri športových radovánkach na horách.

Môže však mať neblahý vplyv na ľadovce. Pokrývka prachu totiž znižuje schopnosť ľadovcov odrážať slnečné lúče a vedie k zadržiavaniu viac energie, čo vedie k zrýchleniu topenia ľadovcov.

Saharský piesok sprevádza prúdenie teplého vzduchu z Afriky. Jeho vysoké koncentrácie a nebo v okrovej farbe dnes hlásili aj mestá na východe Francúzska či v Taliansku.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #saharský prach