Chválil útok na Zámockej. Mladistvý Bruno dostal za viaceré trestné činy podmienku

Mladistvý Bruno B. dostal za schvaľovanie terorizmu a ďalšie trestné činy podmienečný 16-mesačný trest odňatia slobody s dvojročnou skúšobnou dobou. Dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a mladistvým schválil v závere marca Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

02.04.2024 11:28 , aktualizované: 11:42
debata

„Súd dňa 20. 3. 2024 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a obvineným mladistvým B. B.," podotkla hovorkyňa. Schválená dohoda sa skladá z 11 bodov, okrem zločinu niektorých foriem účasti na terorizme ide aj o extrémistické trestné činy.

„Súd na verejnom zasadnutí zistil, že dohoda o vine a treste, uzavretá medzi obvineným a Úradom špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, bola uzavretá v súlade s ustanoveniami Trestného poriadku,“ priblížila hovorkyňa. Rozhodnutie súdu nadobudlo právoplatnosť jeho vyhlásením.

Národná kriminálna agentúra zadržala mladistvého v októbri 2022. Dôkazy o páchaní trestnej činnosti zabezpečila v spolupráci s Vojenským spravodajstvom v rámci vyšetrovania trestnej veci Slovakbro. Išlo o akciu s názvom Balerion.

zamocka terorizmus Čítajte viac ŠTS odsúdil na peňažný trest 700 eur muža, ktorý schvaľoval útok na Zámockej ulici

Extrémista pod prezývkou „Slovakbro", občianskym menom Pavol Beňadik, dostal za svoju trestnú činnosť trest šesť rokov vo väzenskom ústave s minimálnym stupňom stráženia. „Súd uznal obvineného za vinného zo spáchania viacerých trestných činov. Ten najzávažnejší bol zločin niektorých foriem účasti na terorizme," povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Obvinený sa podľa prokurátora ku skutkom priznal, oľutoval ich a napomáhal orgánom činným v trestnom konaní pri ich objasňovaní.

Slovakbro verejne podnecoval na zvrhnutie demokratického politického systému cestou subverzných a sabotážnych činností, ale aj aktov terorizmu. Tiež uverejňoval a zdieľal fotografie glorifikovaných ,bielych ’ teroristov, pričom verejne prejavoval svoje sympatie a ich teroristické činy schvaľoval. Uverejňoval tiež návody a schémy na výrobu improvizovaných chladných zbraní, ale aj na domácu výrobu automatických strelných zbraní vyrobených v kombinácii zo súčastí vytlačiteľných na 3D tlačiarni a podomácky upravených kovových súčastí. Takisto dotyčný zverejňoval aj návody a schémy na výrobu výbušnín a mín, ako aj príspevky s návodmi na sabotážne útoky.

Zbabelá poprava na Zámockej. Juraj K. vraždil od chrbta
Video

NAKA extrémistu zadržala v spolupráci s Národnou centrálou proti organizovanému zločinu Polície ČR, s Vojenským spravodajstvom Ministerstva obrany SR, Europolom, Eurojustom. Rovnako aj vďaka informáciám od amerického federálneho úradu pre vyšetrovanie – FBI. Podľa zistení polície mal obvinený sympatizovať s neonacistickou alternatívnou krajnou pravicou presadzujúcou ideológiu militantného akceleracionizmu a kultúry SIEGE. Rétorikou extrémistu Slovakbri sa inšpiroval pri svojom teroristickom čina na Zámockej ulici v Bratislave aj dvojnásobný vrah Juraj Krajčírik.

debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #streľba na Zámockej