Prieskum: Slováci chcú vidieť Korčoka a Pellegriniho v debatách, väčšine pomáhajú v rozhodovaní

Prezidentskí kandidáti by mali prijímať pozvanie do predvolebných diskusií. Myslí si to 79 percent Slovákov. Občanov zaujíma vízia Slovenska budúcej hlavy štátu, a to aj od tých kandidátov, ktorých názory a postoje poznajú. Vyplýva to z reprezentatívneho online prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia.

02.04.2024 12:42
debata (2)

„Toto presvedčenie je najsilnejšie medzi sympatizantmi opozičných strán, ale zastávajú ho aj tri štvrtiny sympatizantov strán vládnej koalície,“ podotýka Denisa Lakatošová z NMS.

Korčok o podpore Harabina a Matoviča aj panáku s východniarmi vo vlaku
Video

Až 80 percent respondentov vyjadrilo svoj jednoznačný postoj, že je pre nich dôležité poznať víziu Slovenska od svojho budúceho prezidenta. Tento postoj je najsilnejší u sympatizantov Ivana Korčoka (96 percent), ale podľa výsledkov prieskumu je silno zastúpený aj u sympatizantov jeho oponenta Petra Pellegriniho (86 percent).

Zároveň šesť z desiatich Slovákov uvádza, že predvolebné debaty im pomáhajú rozhodnúť sa, koho budú voliť. Len 28 percentám populácie predvolebné debaty nepomáhajú v rozhodnutí. Pri hodnotení prezidentskej kampane pred prvým kolom prezidentských volieb jej najčastejšie v prieskume prisudzovali respondenti prívlastok „nudná“.

Predvolebná diskusia Korčok Pellegrini Čítajte viac Korčok vs. Pellegrini: Finálne duely prinesú dve televízie, príhovor bude mať aj prezidentka

Medzi najčastejšie zdroje, z ktorých ľudia čerpajú informácie o prezidentských kandidátoch, patrí televízne spravodajstvo (47 percent) a televízne debaty (44 percent). Silným komunikačným kanálom sú aj sociálne siete, z ktorých čerpá informácie o kandidátoch 43 percent populácie. Dvanásť percent voličov získava informácie o kandidátoch aj vďaka podcastom.

Online prieskum bol realizovaný od 13. do 18. marca na vzorke 1030 respondentov vo veku 18+ rokov.

pellegrini, korčok Čítajte viac Čo spája a čo rozdeľuje favoritov? Korčok je neistý, no nadstranícky. Pellegrini zas skúsený, no politický chameleón
Duel Korčok – Pellegrini v RTVS

Prvý duel prezidentských kandidátov Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho pred rozhodujúcim druhým kolom volieb. 28. marec 2024

Fotogaléria
Prezidentská debata Ivana Korčoka a Petra...
Ivan Korčok prichádza na debatu do RTVS.
+8Peter Pellegrini prichádza na debatu do RTVS.
2 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #predvolebné debaty #prezidentské voľby 2024