Taraba v Ide o pravdu: Medveď má právo na život, ale nech sa nám nepotuluje po obciach. Chceme zaručiť ľuďom bezpečie

Situáciu s medveďmi považuje minister životného prostredia Tomáš Taraba za dramatickú. Je len marec a už bolo deväť útokov na človeka, pričom za celý vlaňajší rok ich bolo podľa ministra 14. Uviedol to v relácii Ide o pravdu.

03.04.2024 10:45
debata (51)
Pozrite si debatu Petra Bielika a Tomáša Tarabu v relácii Ide o pravdu
Video
Zdroj: TV Pravda

Na Slovensku je proces odstránenia medveďa veľmi komplikovaný, máme rozhodnutia súdov, ktoré hovoria, že neviete chrániť ľudí bez toho, aby ste individuálne nevyhodnocovali každého medveďa, uviedol minister.

„Je to anomálna situácia, myslím si, že ľudia majú právo, tak ako medveď má právo na život v prirodzenom prostredí, kde človek musí predpokladať, že môže dôjsť k nejakému ataku, ale aj človek má právo žiť v bezpečnom prostredí,“ uviedol.

Podľa neho ide o to, aby sa medvede nepotulovali po obciach a mestách a v ich najbližšom okolí. Podľa Tarabu je potrebné nájsť mechanizmus, ako túto bezpečnosť človeku zaručiť, ktorý v súčasnosti nie je. Preto vláda príde s návrhom zákona, ktorý má túto situáciu riešiť.

„Máme 11 štátov, kde medveď vôbec neexistuje v Európskej únii, potom máme štáty, kde sú v absolútne zanedbateľnom množstve, pretože tie štáty sa rozhodli, že ich budú regulovať, ale potom sú tu štáty ako Rumunsko, Fínsko a Slovensko, kde ten medveď je vážny problém,“ povedal Taraba.

„Považujem za neakceptovateľné, že tu zožral jeden vlk poníka pani von der Leyen, a už sa riešilo jeho preklasifikovanie, a my tu sme konfrontovaní s útokmi na ľudí a odkaz je, že to budeme analyzovať o dva roky,“ uviedol.

Podľa Tarabu nikto nechce vykynožiť medvede na Slovensku. Nepovzbudzujeme ľudí, aby chodili do lokalít, kde je pravdepodobnosť výskytu medveďa vysoká a kde môže prísť k útokom. Stanovenie 500-metrovej hranice okolo ľudských obydlí dáva možnosť, nie povinnosť odstrániť problémového medveďa, uviedol.

Chce nechať do konca roka pripraviť serióznu vedeckú štúdiu, ktorá bude hovoriť o ich počte, aby malo Slovensko podklady pre Európsku komisiu.

Čo má byť v zákone, ktorý by mal riešiť problémy s medveďmi? Ráta sa s reguláciou medveďou odstrelom? Prečo kandiduje Taraba v eurovoľbách? Čo hovorí na prezidentský súboj a koho podporuje? Aká by podľa neho bola situácia v koalícii, keby sa Peter Pellegrini stal prezidentom? Čo hovorí na kritiku statusov, ktoré napísal na sociálnej sieti k RTVS, okrem iného aj zo strany prezidentky Zuzany Čaputovej? Pozrite si reláciu Ide o pravdu.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

© Autorské práva vyhradené

51 debata chyba
Viac na túto tému: #Ide o pravdu #Tomáš Taraba