Demokrati budú informovať Európsku komisiu o škodlivosti zákona, ktorý má podľa nich zlikvidovať mimovládky

Mimoparlamentná strana Demokrati bude informovať Európsku komisiu o škodlivosti vládneho zákona, ktorý má podľa nej za cieľ zlikvidovať nepohodlné mimovládne organizácie. Poukazuje na to, že koaliční poslanci predložili do Národnej rady SR „zákon po vzore Putina a Orbána.“

04.04.2024 10:35
debata (38)

Ak prejde, všetky organizácie, ktoré si dokážu pomôcť aj finančnými prostriedkami od zahraničných donorov, budú označené ako “organizácie so zahraničnou podporou". Podľa Demokratov tak s falošným odôvodnením, že ide o „zahraničných agentov“, budú takéto mimovládne organizácie vystavené riziku vynúteného zániku. Zákon sa bude týkať všetkých nadácií, občianskych združení, neziskových organizácií. „Pôjde aj o cirkevnú charitu, environmentálne organizácie, sociálne združenia, o záchrancov pamiatok či športové kluby. Stačí, ak získajú akékoľvek finančné plnenie od zahraničného subjektu nad 5 000 eur ročne,” uviedla bezpečnostná expertka strany Demokrati Monika Podhorány Masariková.

SR Bratislava politika vláda 19. schôdza BAX Čítajte viac Poslanci z SNS predložili zmeny v zákone o neziskových organizáciách NAKA Čítajte viac Zastavme korupciu: Po špeciálnej prokuratúre je ďalším terčom vlády NAKA

Podľa Demokratov po polícii a prokuratúre, verejnoprávnych a súkromných médiách zostali mimovládne organizácie poslednou prekážkou brániacou k totálnemu ovládnutiu štátu. Už dlhodobo pritom čelia útokom zo strany vládnych predstaviteľov a poslancov koalície. „Mimovládne organizácie s akýmkoľvek príjmom nad 50 000 eur ročne budú musieť štátu predkladať výročnú správu. A v nej zoznam všetkých darcov, prispievateľov či veriteľov. To všetko pod hrozbou jej rozpustenia,“ povedal advokát a člen predsedníctva strany Demokrati Michal Kiča. Zároveň poukazuje na to, že návrh zákona ide ako poslanecký návrh, čiže bez riadneho medzirezortného konania.

Marcel Zajac Čítajte viac Zástupcovia mimovládok protestujú proti zrušeniu dotácií pre projekty v oblasti ľudských práv

Demokrati pripomínajú, že Súdny dvor Európskej únie v prípade podobného zákona v minulosti konštatoval jeho rozpor s európskou legislatívou a Maďarsko vyzval na nápravu. Európska komisia v týchto dňoch rovnako namieta aktualizáciu legislatívy v Maďarsku, ktorá ide ešte ďalej a zriaďuje Úrad na ochranu suverenity. Ten bude môcť vyšetrovať akúkoľvek organizáciu podozrivú z toho, že slúži cudzím záujmom. To, že zákon nie je do detailov premyslený, dosvedčuje podľa Kiču aj to, že by uškodil napríklad Poľovníckemu spolku Očová, kde je jeden z predkladateľov zákona – Rudolf Huliak z klubu SNS – poľovným hospodárom. „Predstavme si, že tento spolok získa za rok od zahraničných poplatkových hostí, napríklad z Čiech, viac ako 5 000 eur. Znamená to, že aj oni budú tak zaradení do klubu zahraničných agentov,“ dodal Kiča.

Facebook X.com 38 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mimovládky