Z 80 až 300. Slovensko podľa Fica potrebuje viac probačných úradníkov

Slovensko potrebuje viac probačných a mediačných úradníkov, ktorí budú dohliadať na vykonávanie alternatívnych trestov odsúdených. Aktuálne ich má nedostatok. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer) po kontrolnom dni na Ministerstve spravodlivosti.

04.04.2024 13:40
20240404 UV MS Fico Susko odpocet 01 032179-min Foto:
Zľava minister spravodlivosti Boris Susko, predseda vlády Robert Fico, advokát Marek Para, poslanec Tibor Gašpar počas tlačovej konferencie na rezorte spravodlivosti 4. apríla 2024 v Bratislave.
debata (6)

„Momentálne ich je okolo 80 a potrebujeme ich možno do 300,“ podotkol Fico. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) doplnil, že stav úradníkov by sa mohol na požadovanú úroveň dostať za štyri roky. Na zvýšení počtu probačných úradníkov budú musieť myslieť aj pri tvorbe štátneho rozpočtu, aby MS SR dostalo na to primerané zdroje, skonštatoval premiér.

Fico u Suska na kontrolnom dni na ministerstve spravodlivosti
Video

Fico spolu so Suskom spolu hovorili o tom, ako do justície zabezpečiť dostatok kvalifikovaných administratívnych ľudí. Tieto pozície nie sú podľa premiéra dobre platené, a preto pristúpia k zvýšeniu ich platov. „Tu bude mať minister moju podporu. To nie sú také sumy, ktoré by nám ohrozovali naše plány, pokiaľ ide o konsolidáciu verejných financií,“ poznamenal.

Susko zároveň poukázal na to, že súdne konania sa predĺžili a nastávajú v nich prieťahy. Jednotlivé súdy sú v katastrofálnom stave, tak v materiálno-technickej, ako aj rozhodovacej oblasti. Dáva si za úlohu tieto otázky vyriešiť, aby sa pre ľudí stali súdne konanie rýchle a efektívne. Aktuálne k tomu podľa Suska prebieha analýza z jednotlivých súdov, dôsledkom ktorej majú byť zmeny.

ÚŠP, Úrad špeciálnej prokuratúry Čítajte viac Úrad špeciálnej prokuratúry zanikol po 20 rokoch

Šéf rezortu tiež priblížil, že chcú rekodifikovať občianske a trestné právo. Pracujú aj na zákone týkajúcom sa výkonu trestu a odňatia slobody.

Predseda vlády ocenil prácu rezortu spravodlivosti na novelizácii Trestného zákona, ktorá viedla k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry. Zároveň vyzval Ústavný súd, aby čo najrýchlejšie rozhodol o pozastavenej účinnosti niektorých častí v Trestnom zákone.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #ministerstvo spravedlnosti #probačný dohľad