Detský ombudsman víta zákaz mobilov na školách: Zaradíme sa medzi moderné krajiny

Reguláciou mobilných telefónov na základných školách (ZŠ) sa vytvorí koncentrovanejšie a interaktívnejšie učebné prostredie. Deti sa tak budú môcť sústrediť na učenie a osobný rast bez rušivých elementov, uviedol komisár pre deti Jozef Mikloško s tým, že víta a podporuje iniciatívu ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas).

05.04.2024 11:58
debata

„Je dobrou správou, že ministerstvo plánuje zakomponovať reguláciu mobilných telefónov priamo do legislatívy. Týmto bezpochyby rozumným krokom sa zaradíme medzi moderné krajiny, ktoré už k tomuto kroku pristúpili na základe mnohých vedeckých dát, ktoré hovoria jednoznačne proti používaniu mobilných telefónov deťmi,“ poznamenal.

Lenka Svoradová a Tomáš Drucker o regulácii smartfónov v školách Čítajte viac V školách zakážu mobily, niektoré ročníky budú mať výnimky. Za porušenie môže hroziť aj neospravedlnená hodina

Ako upozornil, nekontrolované používanie mobilných telefónov na školách môže mať negatívny vplyv na študijné výsledky, pozornosť, sociálne interakcie aj duševné zdravie detí. Ich regulácia je podľa komisára pre deti v súlade s dlhodobým záväzkom zabezpečiť, aby školské prostredie podporovalo zdravý vývoj a učenie detí.

Mikloško poukázal aj na dôležitosť digitálnej výchovy. „Aby deti vedeli, ako zodpovedne využívať technológie. Je správne, že ministerstvo poňalo túto problematiku komplexne,“ dodal.

Nechce vaše dieťa pustiť z ruky mobil? Pozrite sa najprv do zrkadla, hovorí psychológ Krejčí
Video
debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Mikloško #zákaz mobilných telefónov