„Bez Ruska neprežijeme“. Demokrati chcú docieliť opak. TIS: Ešte nesplatili ani dlhy z volieb 2023

Strana Demokrati sa prihlásila k bilbordovej kampani so sloganmi typu Slovensko neprežije bez Ruska, nepotrebujeme Európsku úniu a NATO či výrok, že skutok sa nestal. Upozorniť chce na hrozbu naplnenia výrokov, ktoré pripisuje vládnej koalícii. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu strany Jaroslav Naďa.

10.04.2024 12:47 , aktualizované: 13:35
demokrati Foto:
Líder a predseda Demokratov Jaroslav Naď predstavuje kandidátnu listinu strany do volieb do Európskeho parlamentu na tlačovej konferencii v Bratislave v sobotu 9. marca 2024.
debata (65)

„Ak prehráme, tieto šialené vety, slogany budú dennodennou realitou na dlhé obdobie,“ vyhlásil Naď na stredajšej tlačovej konferencii. Priznal, že kampaň môže niekoho pobúriť alebo šokovať, no pobúrenie podľa neho vyvolali autori viet už pri ich vyslovení.

Na otázky o kritike zo strany organizácie Mier Ukrajine reagoval, že s organizáciou komunikovali. Bilbordy strana nestiahne a do konca týždňa majú byť prelepené. Naď chce, aby zarezonovali, pričom podčiarkol potrebu zmeny rétoriky v kampani.

Líder strany tiež zdôraznil, že zahraničnopolitické smerovanie Slovenska nemôže nikto spochybniť. Avizoval, že v najbližších dňoch plánujú ďalšiu fázu kampane a chcú odkazovať aj na základné programové body strany do eurovolieb.

proruské billboardy, bilbord, Mier Ukrajine, demokrati Čítajte viac „Slušnosť nás nikam nedostane,“ tvrdí Naď. Demokrati sa priznali ku kontroverznej kampani

TIS: Demokrati nesplatili dlhy z minulého rok

Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) upozornila, že Demokrati ešte nesplatili záväzky z kampane pred parlamentnými voľbami v uplynulom roku. Po neúspešnom výsledku sa neprebojovali do parlamentu a nedostali tak nárok na štátne financovanie. Podľa TIS predstavujú dlhy Demokratov státisíce eur a „po voľbách boli na pokraji bankrotu". V súčasnosti Demokrati zháňajú peniaze na novú kampaň k voľbám do Európskeho parlamentu.

dzurinda, heger Čítajte viac Skončia strany Hegera a Dzurindu ako Harabinova Vlasť? Na kampaň si požičali státisíce, na splátky nemajú

„Demokrati vstupujú do eurokampane napriek zložitej finančnej situácii. Kampaň Demokratov do eurovolieb štartuje tízingovou bilbordovou kampaňou. Na modré reklamné plochy s proruskými heslami by malo pribudnúť kampaňové posolstvo, ktoré naratívy uvedie do správneho kontextu. Je to úvod bilbordovej kampane, ktorá bude pokračovať v máji. Strana za ňu podľa transparentného účtu zaplatila agentúre necelých 100-tisíc eur," napísala organizácia na sociálnej sieti. Predsedovi strany Jaroslavovi Naďovi sa podľa organizácie podarilo dohodnúť odpustenie pôžičiek v sume 150-tisíc eur a najmä posunutie splatnosti ďalšieho veľkého balíka pôžičiek v hodnote pol milióna eur až do konca roku 2027.

Mená darcov nezverejňujú

Niektorí veritelia však podľa TIS neboli takí ústretoví. „Ku koncu marca tak mali Demokrati splatiť dve pôžičky v objeme 65-tisíc eur a na konci tohto roka majú splatnosť ďalšie pôžičky za celkovo 107-tisíc eur. Popri tom strana spláca státisícové podlžnosti voči dodávateľom kampane. V prvom štvrťroku 2024 sa jej podarilo doplatiť faktúry za 100-tisíc eur, ďalšie bude zrejme platiť aj v priebehu eurokampane. Zo záverečnej správy strany k parlamentným voľbám vyplývali nesplatené záväzky v sume okolo 400-tisíc eur," vysvetľuje organizácia. Zároveň pripomína, že strana upustila od zverejňovania darcov a veriteľov na webovej stránke, pričom v uplynulom roku tak činila. Podľa TIS tak nie je jasné, akým spôsobom sa jej darí splácať dlhy a taktiež ani to, kde zobrali necelých stotisíc eur, ktoré sa nachádzajú na transparentnom účte strany ku kampani k voľbám do Európskeho parlamentu. „Tu však prúdia už aj drobné dary sympatizantov strany, zatiaľ v objeme päťtisíc eur," dodala TIS.

Eduard Heger Čítajte viac Štát vyplatí stranám takmer 100 miliónov eur. Demokratom na štátny príspevok chýbalo len 2-tisíc hlasov

Organizácia súčasne vysvetlila, že na malú kampaň potrebuje mimoparlamentná strana zhromaždiť niekoľkonásobne viac finančných prostriedkov, než je vyzbieraných stotisíc eur, z ktorých by okrem bilbordov mohla financovať aj ďalšie formy svojej prezentácie. „Úspech Demokratov v nadchádzajúcich voľbách bude podmienený aj tým, či sa im podarí zabezpečiť potrebný rozpočet na predvolebnú kampaň. Doteraz vyzbieraných stotisíc eur nebude postačovať," uzavrela organizácia.

65 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby do Európskeho parlamentu #strana Demokrati