Lídri rokovali na koaličnej rade: Pellegrini zamával, prišiel aj Drucker či Huliak. Riešili ďalšiu schôdzu NR SR

Len deň po zvolení lídra Hlasu Petra Pellegriniho za prezidenta sa predseda najmenšej koaličnej strany SNS Andrej Danko vyjadril, že politická mapa sa bude zásadným spôsobom meniť. Aj preto sa v stredu lídri stretli na koaličnej rade, kde majú riešiť budúcnosť koalície po odchode Pellegriniho. Hlas mal údajne požadovať rezort kultúry, SNS školstvo. Podľa informácií Pravdy výmena ministerstiev ani otvorenie koaličnej zmluvy nie je na programe dňa. Ale ako to už býva, politická situácia sa mení z minúty na minútu. Čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. Úrad vlády informoval, že lídri riešili nadchádzajúci schôdzu NR SR.

10.04.2024 14:41 , aktualizované: 15:23
Robert Kaliňák, Peter Pellegrini, Tomáš... Foto: ,
Peter Pellegrini
debata (25)

Danko už od začiatku vzniku koalície hovorí, že bude vystupovať oveľa ráznejšie, ako v predchádzajúcich vládach. Tomuto výroku neostal nič dlžný a SNS stojí zatiaľ za každým väčším sporom, ktorý koalícia doteraz riešila.

Príchody na koaličnú radu
Video
Zdroj: TV Pravda

Aktualizované 15:17 Na Úrade vlády SR dnes zasadala koaličná rada

Úrad vlády po koaličnej rade informoval, že sa stretli na úrovni trojčlenných delegácii vedených predsedami koaličných strán Smer, Hlas a SNS. „Na programe koaličnej rady bola koordinácia postupu koaličných strán počas schôdze NR SR so začiatkom v utorok 16. apríla 2024. Koaličné strany sa dohodli na všetkom,“ napísal tlačový odbor. Na čom presne sa dohodli, o tom už neinformovali.

Stretnutie lídrov koalície
Video
Zdroj: Úrad vlády SR

Zmeny na ministerstvách?

Na koaličnú radu okrem lídrov Roberta Fica (Smer), Petra Pellegriniho (Hlas) a Andreja Danka (SNS) prišiel aj minister životného prostredia Tomáš Taraba, poslanec SNS Rudolf Huliak, minister školstva Tomáš Drucker (Hlas), minister obrany Robert Kaliňák (Smer), podpredseda parlamentu dočasne poverený riadením Peter Žiga (Hlas) či šéf poslaneckého klubu Smeru Ján Richter. Rokovať sa začalo krátko po jednej.

Na koaličnú radu prišli viacerí predstavitelia...
Na koaličnú radu prišli viacerí predstavitelia....
+9Na koaličnú radu prišli viacerí predstavitelia....

Novým predsedom parlamentu sa má po Pellegrinim stať jeden z dvojice ministrov Richard Raši alebo Denisa Saková. Ak sa tento scenár naplní, ostane po jednom z nich voľná ministerská stolička. Podľa koaličnej zmluvy tak bude musieť Hlas nájsť náhradníka na rezort hospodárstva alebo na ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), to za minulej vlády.

V kuloároch sa však objavili informácie, že má Hlas záujem o rezort kultúry, ktorý riadi Martina Šimkovičová, a jeden zo spomínaných rezortov by mohli prenechať SNS. Jednou z informácií však bolo aj to, že by si Hlas nechal oba rezorty a SNS by dostalo výmenou za kultúru rezort školstva. Súčasný šéf rezortu Drucker má totiž údajne záujem o riadenie rezortu zdravotníctva, ktorý viedol aj v minulosti a Zuzana Dolinková by tak skončila. Drucker však štandardne na koaličné rady nechodí, no dnes prišiel.

Tomáš Drucker Foto: Pravda, Ivan Majerský
Robert Kaliňák, Peter Pellegrini, Tomáš Drucker, Ján Richter, Tomáš Taraba, Peter Žiga, Rudolf Huliak Tomáš Drucker

Znamenalo by to, že koaličná zmluva by sa nakoniec otvárala na žiadosť Hlasu. Pellegrini však pred prezidentskými voľbami aj po nich jasne zdôraznil, že sa koaličná zmluva nebude otvárať ani na žiadosť SNS ani nikoho iného, pretože prezidentské voľby nemajú na výsledky tých parlamentných a ani na znenie koaličnej zmluvy žiadny vplyv.

Podľa informácií Pravdy nie je na programe dňa žiadna výmena ministerstiev medzi SNS a Hlasom, k zmenám by tak malo dôjsť len na rezorte, ktorého súčasný šéf zasadne na stoličku šéfa NR SR. Ak sa nakoniec v koalícii nedohodnú na niekom inom. O požiadavkách Hlasu hovoril poslanec SNS Roman Michelko.

Politická mapa sa podľa SNS mení zásadne

Už v minulosti mala totiž SNS problém s tým, že po zvolení Pellegriniho do funkcie prezidenta budú Hlasu patriť dve najvyššie ústavné funkcie. Sám Andrej Danko mal v minulosti o tento post záujem a žiadal ho výmenou za podporu Pellegriniho v prvom kole prezidentských volieb. Šéf Hlasu otváranie koaličnej zmluvy odmietol a tak sa podpora SNS rozdelili na „voľbu srdcom“, teda podporil Harabina, a „voľbu rozumom“, teda podporu Pellegriniho.

Danko: SNS je pripravená rokovať o fungovaní koalície do budúcna
Video
Zdroj: TV Pravda

SNS sa síce zatiaľ nepodarilo vyrokovať post predsedu NR SR, no nie je vylúčené, že by sa tak mohlo na koniec v záujme upokojenia vzťahov nakoniec stať. SNS zatiaľ vyrokovala ústupok v podobe zrušenia usmernenia o zmene pohlavia, čo potvrdila ministerka Dolinková. „Budeme rešpektovať snem Hlasu, delegátov aj koaličnú zmluvu, ale chceme jasne povedať aj v stredu na koaličnej rade, že sme pripravení rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna. Politická mapa sa zásadne mení,“ uviedol Danko v pondelok.

Pellegrini po zvolení za prezidenta zopakoval, že nevidí dôvod na otváranie koaličnej zmluvy. Tvrdí, že zatiaľ s nikým nerokoval o prípadnom prerozdelení postov a nebolo to nikoho podmienkou. „Jasne som dával najavo, že prezidentské voľby nijakým spôsobom nemenia pomery síl v parlamente,“ poznamenal. Pellegrini odmietol, že by sa mal Hlas rozpadnúť, a nehrozí ani destabilizácia koalície. „Strana Hlas je dnes plne emancipovaná strana, ktorá nemá strach ani obavu, alebo ani len nepomýšľa na to, že by sa s niekým mala spájať,“ povedal zvolený prezident.

© Autorské práva vyhradené

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Peter Pellegrini #Koaličná rada