Slovensko posiela na Kubu humanitárnu pomoc. Týka sa nákupu desiatok ton sušeného mlieka pre deti

Humanitárna pomoc Slovenska pre Kubu vo výške 200-tisíc eur sa týka nákupu 60 ton sušeného mlieka pre deti. Informoval o tomkomunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

10.04.2024 18:52
Rafael Paulina Pino Bécquera / Juraj Blanár / Foto:
Minister zahraničia Juraj Blanár (vľavo) a kubánsky veľvyslanec Rafael Paulina Pino Bécquera
debata (13)

Šéf slovenského rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer) vyjadril presvedčenie, že napriek zložitému procesu, ktorý je súčasťou obstarávania tohto typu humanitárnej pomoci, dorazí sušené mlieko ku kubánskym deťom čo najskôr.

„Kuba sa nachádza v ťažkej hospodárskej situácii. Zhoršuje sa aj dostupnosť potravín, čo ohrozuje životné podmienky obyvateľov tohto ostrovného štátu, a preto sme sa rozhodli podať pomocnú ruku s cieľom aspoň čiastočne prispieť k stabilizácii humanitárnej situácie,“ povedal Blanár, ktorý v stredu prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Kubánskej republiky Rafaela Paulina Pino Bécquera.

Fico: Ukrajinu podporíme humanitárne, nie vojensky
Video

Vyčlenenie finančných prostriedkov schválila vláda SR na marcovom rokovaní. „Som rád, že som mohol pánovi veľvyslancovi oznámiť, že sa nám podarilo naplánovať a zabezpečiť veľmi špecifickú logistiku tohto procesu a už v pondelok odosielame financie do Svetového potravinového programu,“ podotkol Blanár.

Poukázal na to, že Slovensko a Kubu spája dlhoročný vzťah ešte z čias bývalého Československa. Obaja partneri podporili na rokovaní zámer nadviazať na konštruktívnu spoluprácu a intenzívnejšie ju rozvíjať v hospodárskej i turistickej oblasti. Slovenská republika má podľa ministerstva záujem podpísať s Kubou zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a rovnako novú zmluvu o ochrane a podpore investícií.

Kuba Čítajte viac Kubánci sa búria, protesty hlásia vo viacerých mestách. Havana varovala USA
13 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Kuba #humanitárna pomoc #sušené mlieko